avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reantoarcerea la munca din maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reantoarcerea la munca din maternitate

buna ziua as avea si eu o intrebare
copilul meu implineste 2 ani in 9 septembrie si eu ar trebui sa ma intorc la munca
din pacate nu am in grija cui sa las copilul cat sunt la munca si nici la camin nu mi-l primeste pana la 3 ani
cat timp ar trebui sa ma intorc la munca ca sa pot beneficia de somaj si sa ma raman acasa cu copilul meu
multumesc
si daca angajatorul nu doreste sa ma dea in somaj se poate face ceva? nu am posibilitatea financiara sa raman acasa fara nici un venit!
as avea cum sa intru in somaj daca angajatorul nu vrea sa ma dea in somaj?
sper ca m-am exprimat destul de bine ca sa fiu inteleasa!
Ultima modificare: Joi, 8 Iulie 2010
baciu loredana, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 18:01, 8 Iulie 2010
Trebuie sa faceti cerere pentru reluarea activitatii (incetarea suspendari CIM) si cu aceiasi data angajatorul va poate concedia prin reducerea postului. Daca nu vrea mai aveti solutia de lua CFP pentru ingrijirea si cresterea copilului pana implineste 3 ani (art.62 CCMN).
acest lucru inseamna sa stau acasa cu copilul inca 1 an dar sa nu am nici un venit?cfp inseamna concediu fara plata daca am inteles bine? alta solutie nu exista?
va multumesc
Ati inteles bine, dar poate va intelege si angajatorul si va da in somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj anca mihaela anca mihaela BUNA! Sunt noua pe acest site si am nevoie urgenta de un sfat. Sunt in concediu pentru cresterea copillului si in luna iulie baietelul meu implineste doi ani. ... (vezi toată discuția)
Posibilitate somaj dupa cei 2 de ani de indemnizatie pt. crestere copil tomaioan tomaioan Buna ziua.As vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie de somaj dupa terminarea celor 2 ani de indemnizatie pt. cresterea copilului. Mentionez ca in 10 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru al 2 lea copil adda17 adda17 VA ROG SA MA LAMURITI SI PE MINE SAU SA MA SFATUITI CUM TREBUIE SA PROCEDEZ. AM UN COPIL DE UN AN SI 10 LUNI SI SUNT INSARCINATA IN 4 LUNI. COPILUL MEU VA FACE ... (vezi toată discuția)