Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reantoarcerea la munca din maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reantoarcerea la munca din maternitate

buna ziua as avea si eu o intrebare
copilul meu implineste 2 ani in 9 septembrie si eu ar trebui sa ma intorc la munca
din pacate nu am in grija cui sa las copilul cat sunt la munca si nici la camin nu mi-l primeste pana la 3 ani
cat timp ar trebui sa ma intorc la munca ca sa pot beneficia de somaj si sa ma raman acasa cu copilul meu
multumesc
si daca angajatorul nu doreste sa ma dea in somaj se poate face ceva? nu am posibilitatea financiara sa raman acasa fara nici un venit!
as avea cum sa intru in somaj daca angajatorul nu vrea sa ma dea in somaj?
sper ca m-am exprimat destul de bine ca sa fiu inteleasa!
baciu loredana, utilizator
Trebuie sa faceti cerere pentru reluarea activitatii (incetarea suspendari CIM) si cu aceiasi data angajatorul va poate concedia prin reducerea postului. Daca nu vrea mai aveti solutia de lua CFP pentru ingrijirea si cresterea copilului pana implineste 3 ani (art.62 CCMN).
acest lucru inseamna sa stau acasa cu copilul inca 1 an dar sa nu am nici un venit?cfp inseamna concediu fara plata daca am inteles bine? alta solutie nu exista?
va multumesc
Ati inteles bine, dar poate va intelege si angajatorul si va da in somaj.