Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

BUNA! Sunt noua pe acest site si am nevoie urgenta de un sfat. Sunt in concediu pentru cresterea copillului si in luna iulie baietelul meu implineste doi ani. La camin nu pot sa-l duc fiindca inca nu vorbeste si comunica greu cu cei din jur(am fost si refuzata la un camin pe motive ca nu stie sa ceara ce are nevoie, nu face la olita...), dar nici nu-mi pot permite o dadaca fiindca la vechiul loc de munca mi se ofera salariul minim pe economie. As vrea sa stiu daca mai pot sta acasa cateva luni pana mai creste copilul si mai ales daca dupa terminarea concediului pot beneficia de SOMAJ.Va rog sa-mi spuneti si unde sa ma adresez in vederea solutionarii acestei probleme. Va multumesc.
Ca sa mai poti sta ceva timp acasa cu cel mic, la terminarea concediului pentru crestere copil ar trebui sa te intorci la vechiul loc de munca (bineinteles cu tot ceea ce presupune aceasta intoarcere - decizie, etc.) si sa faci cerere de concediu fara plata sau, daca vechiul angajator nu mai are nevoie de postul pe care il ocupai, il poate desfiinta si doar in acest fel tu poti beneficia de somaj.
Potrivit art.62 alin.1 din CCMN pe anii 2007-2010, in afara concediului legal plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la doi ani, salariata mamă poate beneficia de încă un an concediu fără plată.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Imi pare bine ca problema mea a fost analizata asa repede de catre un consilier juridic.O sa merg la angajator sa vad ce pot face...o sa revin cu un raspuns sau cu alte intrebari daca o sa mai intampin dificultati.