Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dupa nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dupa nastere

dupa nastere ai 2 ani in care poti sa stai acasa
dupa acesti doi ani ai dreptul sa mai stai 1 in fara plata
e legal
Art. 62 alin.1 din CCMN stipuleaza ca, în afara concediului legal platit pentru îngrijirea copiilor în varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de înca un an concediu fara plata.

Concediul pentru cresterea copilului are o durata de 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, o durata de 3 ani.