avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate valentina blejan

Activitate valentina blejan

Am cateva nelamuriri cu privire la noua lege de cic,respectiv cea aplicata din 01.01.2011.In prezent ma aflu in cic cu cel de-al doilea copil,nascut pe05.12.2010,deci m-am incadrat in vechea lege si beneficiez de 2ani.Primul copil a fost nascut pe 09.02.2009,deci am intrat dintr-un cic in celalalt.In acest an doresc sa dau nastere unui al treilea copil si as dori sa stiu cum se aplica noua lege in cazul meu si cum se reflecta acest fapt la locul de munca?Mai am dreptul la aceeasi indemnizatie?Locul de munca imi este asigurat?Va multumesc anticipat
Am nascut primul copil in februarie 2009.In prezent sunt in cic cu cel de-al doilea copil ,nascut pe 5 decembrie 2010, deci am trecut dintr-un cic in altul.Daca voi naste al treilea copil in timpul celui de-al doilea concediu maternal mai beneficiez de aceeasi indemnizatie,respectiv 1300ron?cum se aplica noua lege in cazul meu?Firma la care lucrez mai este obligata sa-mi pastreze postul? Va multumesc anticipat!
buna ziua, Ma numesc valentina blejan si am lucrat aproape 10ani intr-o societate particulara cu profil comercial.In prezent sunt in cic cu primul copil din 9.02.2009 si primesc o indemnizatie de 1600ron(1400 dupa taierea de 15%);urmeaza sa nasc in decembrie al doilea copil pt care voi primi aceeasi indemnizatie si va trebui sa-mi prelungesc cic.Deoarece eu si sotul meu ne dorim si al 3-lea copil intrebarea ar fi:daca firma la care lucrez este obligata sa-mi pastreze postul in cazul prelungirii cic cu al treilea copil si daca voi primi aceeasi indemnizatie? Va multumesc anticipat pt raspuns