avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate alina.t

Activitate alina.t

Cam cat ar costa si in ce consta documentatia necesara schimbarii domeniului de activitate si a denumirii firmei?
M-ar interesa ca si domeniu leasingul de personal (in strainatate). Sunt necesare autorizatii speciale?
Multumesc.
Tot analizand procesul verbal, am observat ca, in locul unde ar trebui sa fie datele personale ale martorului asistent, apar un numar de caseta (video probabil) si numarul de inmatriculare al autovehicolului politiei. Asta poate sa insemne ca nu mai pot folosi ca motiv de anulare lipsa semnaturii unui martor?
Am omis in mesajele anterioare faptul ca in descrierea faptei savarsite se mentioneaza doar ca am fost inregistrata de aparatul radar, fara a se face referire la viteza. Ar putea fi si acest aspect un motiv de nulitate a PV?
Sa mentionez in plangere ca mi s-a comunicat la fata locului o sanctiune, iar pe PV primit acasa apare altceva?
Multumesc anticipat.
Multumesc pt raspunsul prompt.
Inteleg ca pot sa solicit nulitatea PV pe motiv ca nu cuprinde datele si semnatura unui martor?
As putea sa solicit in aceasta plangere neprezentarea mea la sedinte, avand in vedere ca domiciliez in alt judet?
Ma confrunt cu o situatie foarte ciudata, cel putin pentru mine.
La sfarsitul lunii aprilie m-a oprit un agent de politie pe raza localitatii Zlatna (jud. Alba), mi-a spus ca am depasit viteza regulamentara in localitate (63km/h), mi-a cerut actele si, pana sa apuc sa zic ceva, a disparut la masina politiei sa intocmeasca procesul verbal. Intentionam sa-i spun ca nu sunt de acord cu viteza declarata de el; aveam maxim 58 km/h si mi s-a parut foarte ciudat ca nu a confirmat cu alt agent viteza. A revenit in cateva minute si mi-a comunicat ca am fost sanctionata cu avertisment si 2 puncte penalizare. La sugestia celor 2 pasageri din autoturismul meu, am refuzat sa semnez PV.
Am gasit azi pe usa PV, insa am constatat cu stupoare ca avertismentul se transformase in amenda in suma de 140 lei. De asemenea, pe acest PV nu apar numele si semnatura vreunui martor asistent.
Intentionez sa depun plangere impotriva acestui PV, insa as avea nevoie de cateva informatii:
- in ce conditii poate fi declarat nul PV?
- intrucat domiciliez in alt judet decat cel pe raza caruia s-a produs evenimentul, pot sa transmit prin posta aceasta plangere?