avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate YETY

Activitate YETY

In blocul in care stau s-au facut in ultimele 10 zile trei debransari de la instalatia centralizata de termoficare pentru montare de centrale termice. Problema este ca locatarul de deasupra mea de la etajul IV ( ultimul nivel)a taiat tevile de intregire a returului de agent termic astfel incat caloriferul aferent nu se mai incalzeste decat partial. Am contactat o persoana de la APATERM Galati care mi-a comunicat ca exista un aviz de debransare pe adresa vecinului meu,dar cu termen de ,,la primavara,, si nu s-a incheiat nici un proces verbal. Vecinul a fost destul de amabil si mi-a dat chiar si un numar de telefon de la firma care i-a efectuat lucrarea . Cum procedez mai departe ce drepturi am , cui ma adresez?
Partile comune ale instalatiei de termoficare
Intrebare 1
Sunt debransat de la sistemul de incalzire centralizat . In cazul cand incalzirea apartamentului meu se realizeaza cu o centrala termica proprie am vreo obligatie la plata partilor comune ale instalatiei de termoficare ( ale tevilor ce trec prin apartament) ce apartin celorlalti locatari ? Tevile sunt izolate cu vata de sticla mai apoi cu rigips.
Intrebare 2
Mama care locuieste singura intr-un apartament cu trei camere cu repartitoare nu a avut consum de energie termica deloc in luna noiembrie si i s-a pretins la asociatie suma de 50 ron pentru partile comune ale instalatiei de incalzire . E in regula?

Va multumesc !!
Am primi o notificare din partea bancii precum ca ,, conform regulamentelor interne ale bancii si dispozitiilor BNR,, am obligatia ca in termen de 5 zile de la data primirii prezentei instiintarii sa prezint bancii un raport de reevaluare asupra imobilului ipotecat. Am mers la banca unde mi s-a indicat un evaluator agreat de ei pe care eu trebuie sa-l platesc . Intrebarea mea este daca eu in calitate de client al bancii , cu un credit in derulare de cca. 2 ani am datoria sa platesc din nou aceasta evaluare. Interesant este faptul ca am fost si amenintat cu incetarea contractului de creditare.