avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate ioan50

Activitate ioan50

Discuție Succesiune
Acum mai mult de un an a murit tatal. A ramas mama. Pe moment, am hotarat cu fratii mei sa nu facem succesiunea dupa tatal, lasand mama sa foloseasca tot. Acum ceva timp , mama a gasit o persoana caruia i-a donat tot ce avea ea in proprietate pe numele ei. Am hotarat ca sa incep actiunea de succesiune si impartirea drepturilor fiecaruia, pentru a nu aparea vreo discutie in viitor pe aceasta tema. Va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa parcurg pentru aceasta. Va multumesc.
buna ziua
Lucrez la o firma cu contract de munca pe tetmen nelimitat. In ultima vreme, firma nu mai are contracte de prestari de sevicii asigurate cu terte firme, asa incat are dificultati financiare.
Prima metoda de a nu afecta bugetul firmei, s-a trecut la trimiterea fortata in concediu fara plata pe anumite perioade cand nu ar avea de lucru a personalului muncitor. Trimiterea s-a facut verbal ("ramaneti acasa pana va vom chema telefonic, cand vom avea de lucru...") de catre sefii de formatii dupa stabilirea acestui lucru in sedinta cu directorii.
As vrea sa stiu daca se poate face ceva pentru ca zilele acestea "pierdute" de catre muncitori sa mai poata fi recuperate, sa fie platite in sistem de somaj tehnic, comform legii?
Pot apela la Inspectoratul Teritorial de Munca pentru a remedia abuzurile din firma? Credeti ca asa se va putea rezolva legal problema?
Buna ziua
Ma aflu intr-o dilema si as vrea un raspuns de la o persoana autorizata.
Am 26 de ani si nu am mai lucrat pana acum (desii am terminat facultatea in 2008), deci nu am fost asigurat in sistemul public de sanatate dupa aceasta data, neintrand in somaj la terminarea facultatii.
In tot acest rastimp, cand am fost bolnav, am platit toate consultatiile, serviciile, retetele si materialele care mi-au fost acordate. Nu am beneficiat de nici un serviciu in baza vreunei asigurari...
Acum lucrez la o firma, cu acte in regula, care i-mi plateste asigurarea de sanatate, dar nu figurez la casa de sanatate ca asigurat. Mi sa spus ca trebuie sa platesc din urma suma de bani echivalenta asigurarii , incepand cu data terminarii facultatii, de cand nu am mai fost asigurat.
De ce trebuie sa platesc retroactiv servicii de care nu am beneficiat? In baza carei legi?
Va rog sa-mi spuneti ce sa fac pentru a devenii o persoana asigurata in sistemul public de sanatate, firma platind contributia pentru mine.