Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara salar

buna ziua
Lucrez la o firma cu contract de munca pe tetmen nelimitat. In ultima vreme, firma nu mai are contracte de prestari de sevicii asigurate cu terte firme, asa incat are dificultati financiare.
Prima metoda de a nu afecta bugetul firmei, s-a trecut la trimiterea fortata in concediu fara plata pe anumite perioade cand nu ar avea de lucru a personalului muncitor. Trimiterea s-a facut verbal ("ramaneti acasa pana va vom chema telefonic, cand vom avea de lucru...") de catre sefii de formatii dupa stabilirea acestui lucru in sedinta cu directorii.
As vrea sa stiu daca se poate face ceva pentru ca zilele acestea "pierdute" de catre muncitori sa mai poata fi recuperate, sa fie platite in sistem de somaj tehnic, comform legii?
Pot apela la Inspectoratul Teritorial de Munca pentru a remedia abuzurile din firma? Credeti ca asa se va putea rezolva legal problema?
Apelati la ITM. Nu exista nici o prevedere legala care sa permita angajatorului sa va trimita in CFS. Concediul este un DREPT si NU o OBLIGATIE a salariatului. Angajatorul nu are astfel de drepturi si nici nu si le poate atribui singur.
Insa daca ati efectuat asa-zisele zile de CFS, acestea nu va vor mai fi platite si nici nu veti beneficia de vechime pentru aceasta perioada. ITM-ul va dispune masuri doar pentru viitor.