Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Patronul la care lucrez ne-a trecut in 2010 timp de 6 luni cite 2 saptamini pe fiecare luna in cfs fara acordul nostru. In aceasta perioada noi am lucrat program normal. Anul acesta la fel in ianuarie si februarie , ba mai nou a inceput sa ne taie din salariu. Cind i-am cerut o explicatie ne-a amenintat ca ne da afara la cine nu i convine. Exista o cale legala la aceasta situatie/?
nanuion, utilizator
La ce se referă întrebarea dvs.?
Daca un patron trimite angajati in cfs fara acordul acestora si acestia muncesc in aceasta perioada ,care este amenda pe o perioada de 6 luni cite 2 saptamini pe fiecare luna la 8 angajati?
nanuion a scris:

Daca un patron trimite angajati in cfs fara acordul acestora si acestia muncesc in aceasta perioada ,care este amenda pe o perioada de 6 luni cite 2 saptamini pe fiecare luna la 8 angajati?

Nu exista nicio sanctiune pentru angajator in acest sens.
nanuion a scris:

Daca un patron trimite angajati in cfs fara acordul acestora si acestia muncesc in aceasta perioada ,care este amenda pe o perioada de 6 luni cite 2 saptamini pe fiecare luna la 8 angajati?

Inteleg ca angajatorul in stat inregistreaza lunar 5 zile concediu fara plata dar in realitate salariatii muncesc norma intreaga.
Aceasta situatie este folosirea muncii la negru de catre angajator. Totul este sa faceti si dovada acestei situatii.
La cfs fara acordul angajatilor si acestia au muncit in acest timp 6 luni in 2010 au fost cite 2 spt in cfs