Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Patronul la care lucrez ne-a trecut in 2010 timp de 6 luni cite 2 saptamini pe fiecare luna in cfs fara acordul nostru. In aceasta perioada noi am lucrat program normal. Anul acesta la fel in ianuarie si februarie , ba mai nou a inceput sa ne taie din salariu. Cind i-am cerut o explicatie ne-a amenintat ca ne da afara la cine nu i convine. Exista o cale legala la aceasta situatie/?
nanuion, utilizator
Depuneti o sesizare la ITM si explicati-le aceasta situatie ... nu cred ca poate fi considerata munca la negru..... Prestarea muncii fara intocmirea formelor legale, respectiv fara intocmirea contractului individual de munca, precum si neremunerarea pe baza unui stat de plata, constituie « munca la negru »
Folosirea angajatilor in timpul in timpul in care CIM este suspendat cu " plata in mana" este o munca la negru. Acesti salariati muncesc fara forme legale in acel moment. Salariatii muncesc si primesc o plata doar ca o fac in afara unei forme legale de munca.
adelaida_07 a scris:

Folosirea angajatilor in timpul in timpul in care CIM este suspendat cu " plata in mana" este o munca la negru. Acesti salariati muncesc fara forme legale in acel moment. Salariatii muncesc si primesc o plata doar ca o fac in afara unei forme legale de munca.

Nu vad unde in mesajul initial este vorba despre plata .salariatilor pe timpul CFP ....