avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Patronul la care lucrez ne-a trecut in 2010 timp de 6 luni cite 2 saptamini pe fiecare luna in cfs fara acordul nostru. In aceasta perioada noi am lucrat program normal. Anul acesta la fel in ianuarie si februarie , ba mai nou a inceput sa ne taie din salariu. Cind i-am cerut o explicatie ne-a amenintat ca ne da afara la cine nu i convine. Exista o cale legala la aceasta situatie/?
Ultima modificare: Joi, 17 Martie 2011
nanuion, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 17 Martie 2011
Depuneti o sesizare la ITM si explicati-le aceasta situatie ... nu cred ca poate fi considerata munca la negru..... Prestarea muncii fara intocmirea formelor legale, respectiv fara intocmirea contractului individual de munca, precum si neremunerarea pe baza unui stat de plata, constituie « munca la negru »
Folosirea angajatilor in timpul in timpul in care CIM este suspendat cu " plata in mana" este o munca la negru. Acesti salariati muncesc fara forme legale in acel moment. Salariatii muncesc si primesc o plata doar ca o fac in afara unei forme legale de munca.
adelaida_07 a scris:

Folosirea angajatilor in timpul in timpul in care CIM este suspendat cu " plata in mana" este o munca la negru. Acesti salariati muncesc fara forme legale in acel moment. Salariatii muncesc si primesc o plata doar ca o fac in afara unei forme legale de munca.


Nu vad unde in mesajul initial este vorba despre plata .salariatilor pe timpul CFP ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este munca “la negru” si munca prestata de salariatii care se afla in concediu fara plata ? oanaportar oanaportar Buna dimineata ! Va rog sa ma ajutati si sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea situatie: - stiu ca, de regula, Inspectorii de munca pot considera munca ... (vezi toată discuția)
Concediu fara salariu serban73 serban73 Va trimit in cele ce urmeaza o situatie intamplata unui prieten. Este descrisa mai jos. M-a rugat sa va scriu pentru ca el nu are internet. \" In anul 2009, ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata in loc de concediu legal de odihna daniel_toma daniel_toma Sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Am efectuat 15 zile din concediul de odihna legal (dintr-un total de 24). Societatea la care ... (vezi toată discuția)