Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedii fara salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedii fara salariu

avand in vedere criza din tara, patronul a trimis in cfs o parte din salariati. cativa dintre ei se lichideaza. inscrierea cfs in carnetele de munca se face ca zile calendaristice sau lucratoare?
Avand in vedere legislatia in vigoare, patronul nu avea voie sa trimita salariatii in cfs. CFS se acorda de catre (patron) angajator la CEREREA salariatului. CFS nu se poate acorda decat in zile lucratoare.
exista cererile salariatiilor.Intrebarea este : se trce in carnet ca zile calendaristice sau lucratoarea?
Depinde de ce pretentii sunt la ITM. Sunt situatii in care ITM solicita sa se treaca la sfarsitul fiecarui an, altele sa se treaca la incetarea CIM. Zile lucratoare, doar in acele zile a fost in CFS, nu?
Buna seara,
angajatorul poate trimite in cocediu fara plata angajatii, pe o perioada de 15 zile pe an ( contractul colectiv la nivel national-art43-alin 4).
In carnet, apar zilele lucratoare
se trec ca zile lucratoare dar la itm este necesar sa existe la dosarul firmei dvs cererile de cfs,altfel nu exista temei legal ptr inscrisul in cm,