avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1877 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters157744

Activitate ContSters157744

Sora tatalui a decedat , exista un testament in care lasa toate bunurile sotului .In mostenire intra si casa mostenita de la parintii ei?Fiind singura nepoata din partea ei am drept la mostenire?(Tatal meu e decedat).Am martori care cunosteau dorinta ei de a mosteni eu casa bunicilor la decesul ei.
Se poate contesta testamentul in conditiile date?Exista un termen limita in care se poate face?
Răspuns la discuția cautare testament
Sora tatalui a decedat ,era casatorita ,fara copii,sotul(unchiul) este bolnav (dementa senila) .In timpul vietii matusa spunea ca si -au facut testament , insa nu am gasit nici un act dupa decesul ei in documentele din casa iar unchiul nu mai stie sa -mi spuna nimic despre acest lucru. Unchiul are frati in viata si nepoti de la fratii decedati care au spus ca au o copie dupa testament in care sotii isi lasa unul altuia.Nu am intrat in posesia copiei .
Este valabila o asemenea copie?
Ce trebuie sa fac in conditiile acestea?(mentionez ca rudele din partea unchiului nu vor sa deschidem succesiune,sau sa urmam o cale legala decat numai dupa decesul unchiului)
Cum pot afla daca s-a facut un testament?
Discuție succesiune
Sora tatalui a decedat pe 06.06.2010,era casatorita fara copii,sotul are probleme de sanatate (dementa senila).se poate verifica daca exista vreun testament ,iar daca se gaseste (din cate stiu si-au facut unul altuia):
1. Se poate face succesiune?
2. Dat fiind situatia in care se afla unchiul (dementa senila)poate accepta punerea testamentului in aplicare?
Mentionez ca nu am finalizat inca dosarul medical pt grad de handicap . in ceea cel priveste pe unchiul meu.