avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate anaradut

Activitate anaradut

Va multumesc pentru raspuns,

Aceasta plata se face la trezoreria de sector sau unde?

Exista formular special sau pur si simplu merg acolo si platesc pentru CNP-ul respectiv?

Calculul trebuie sa il fac eu sau exista deja facut pentru salariile minime brute, pentru ultimii 5 ani?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste informatia despre unde si cat trebuie sa plateasca CAS retroactiv o persoana fizica ce nu a avut venituri in ultimii 5 ani?

Multumesc,
Ana
Buna ziua,
Aveti idee de vreo noua lege sau aproximativ noua, prin care se acorda un spor de 15% din salariul brut celor care lucreaza 8 ore pe zi in fata monitorului ? Stiu sigur ca la bugetari se acorda incepand de luna asta - adica in scoli si in spitale (sursa sigura, primesc parintii mei). Stie cineva despre aceasta lege si daca se aplica ea pentru toate firmele sau doar pentru bugetari?
Multumesc,
Ana
Eu sunt in concediu de crestere a copilului de 1 an si 6 luni si vreau sa ma intorc la serviciu de la 1 ianuarie dar in alta parte decat la firma care mi-a platit pana acum indemnizatia, . Deja mi-am facut lichidarea si incheierea concediului cu data de 1 ianuarie 2006, de cand intra in vigoare OU 148 care stipuleaza un stimulent de 300RON pt mamicile care lucreaza in timpul de 2 ani dupa nastere. intrebarea mea este daca ma incadrez in OU si daca sa cer acest stimulent si cum ? Depun cerere la angajator sau la primarie. Multumesc pentru raspuns.