avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate roxana_p18

Activitate roxana_p18

Ar putea sa mearga la politie si pentru inceput sa depune o reclamatie scrisa(petitie) in care sa descrie problemele pe care le are si sa solicite sa ii fie pus in vedere colegei agresive sa o lase in pace si eventual sa fie sanctionata contraventional. Va trebui sa prezinte dovezi in favoarea ei, martori care sa ii sustina povestea. Poate sa depuna direct si plangere penala pentru amenintare solicitand tragerea la raspundere penala a colegei.Plangere penala poate depune si in cazul in care alege prima varianta data de mine, iar colega nu se potoleste in urma primei reclamatii.
Bunica mea beneficiaza de o pensie de refugiat.
In luna aprilie a decedat sotul ei si ea a solicitat pensie de urmas.
Cand a primit decizia in care era specificat cuantumul pensiei de urmas, la totatul pensiei pe care urma sa o primeasca figura atat suma corespunzatoare pesiei de urmas cat si pensia ei de refugiat. Insa langa acea decizie era atasata o alta decizie in care scrie ca se suspenda plata drepturilor prevazute in legile cu caracter special, in cazul ei, OG 105/1999. Ce sa inteleg eu de aici? Ca nu va mai primi acea suma de bani numita impropriu "pensie de refugiat"?
ICCJ s-a pronuntat intr-o cauza, definitiv si irevocabil, prin care obliga Ministerul la eliberarea tipizatelor necesare pentru tiparirea diplomelor de licenta.Eu sunt in aceeasi situatie cu cei carora le este favorabila acea decizie(adica tot acel minister nu inainteaza tipizatele necesare facultatii pentru eliberarea diplomei).Am deschis deja actiune in contencios administrativ, numai ca primul termen este abia in decembrie, apoi urmeaza amanari, apoi recurs la ICCJ, deci vreo 2 ani...
In cazul in care o persoana care a fost disponibilizata si care are in coplata la CAS un copil, pe durata somajului, minorul mai beneficiaza de acele drepturi ca si pana la disponibilizare?
As dori sa stiu daca in situatia in care intr-o cauza s-a dat o hotarare definitiva si irevocabila as putea sa fac o intampinare referitoare la decizia respectiva intrucat cei reclamati ar fi aceeasi, obiectul cauzei ar fi acelasi(respectiv emiterea unui act) si s-ar schimba doar partile reclamante. Scopul ar fi ca eu sa nu mai parcurg toate etapele...recurs...etc
Discuție dr civil
ce autori recomandati la dr civil care trateaza noul cod civil?
Discuție CASS
Va rog sa imi spuneti daca agentii de asigurari(persoanele care lucreaza cu contract de colaborare cu o societate de asigurari) sunt platitori de CAS.Din cate stiu eu acestia nu sunt asigurati la santate, dar cateva care au desfasurat astfel de activitati au primit instiintare de plata, iar altele nu.De asemenea as dori sa stiu baza legala. si ma refer la anul 2009 .
Va multumesc
Răspuns la discuția executor judecatoresc
Va multumesc pentru informatiile furnizate
As vrea sa stiu cum se stabileste onorariul unui executor judecatoresc, pentru ca am intalnit o situatie in care onorariul executorului judecatoresc este de 4.300 lei in situatia in care sunt pentru care este executat debitorul este de 7.000 lei.mi se pare cam mult. De asemenea as vrea sa stiu daca exista vreo cale de oprire a executarii, sau contestate...nici nu stiu cum sa ma exprim:(