avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate leontea

Activitate leontea

si eu va multumesc pentru intelegere.
Revin cu alte neclaritati....am un act aditional la un contract de credit pentru nevoi personale.act ce reprezinta o reesalonare a creditului...in continut se mentioneaza asa ceva: "imprumutatul garanteaza rambursarea creditului plata dobanzilor aferente, a cheltuielilor, daunelor-interese si a tuturor celorlalte obligatii care deriva atat din contractul de credit cat si din prezentul act aditional, atat cu bunurile aduse in garantie prin contractele de garantie aferente contractului de credit cat si cu urmatoarele garantii : garantie reala mobiliara pe conturile deschise la acea banca - imprumutatul constituie in favoarea bancii o garantie asupra sumelor viitoare datorate imprumutatului si care provin din sulta cuvenita in urma partajului si care urmeaza a fi varsate in contul bancar.Imprumutatul se obliga sa incaseze sulta cuvenita in urma partajului in cont si sa diminueze soldul creditului din aceasta suma."
mentionez ca ma aflu intr-un proces de partaj avand ca obiect un apartament si un teren...si ca sunt un simplu salariat.
am nevoie de sfaturile dvs....in ideea in care eu nu mai pot achita ratele creditului ce mi se poate intampla??am vreun avantaj??dar dezavantaj??
va multumesc pt raspunsuri!
Răspuns la discuția parte civila
din informatiile pe care le am, dosarul s-a finalizat, verificarile in cauza fiind efectuate de inspectoratul de politie si inaintat la parchet.
Discuție parte civila
Cum pot sa ma constitui parte civila intr-un proces penal, eu in calinate de persoana inselata?
Asa se intampla in RMANICA.......... Am cumparat o masina noua, cu banii cash din Pitesti de la MA VIS MOtors, dealer Hiunday. Intru-un final apoteotic am aflat ca nu pot obtine si cartea de inamatriculare intrucat respectiva masina fusese vanduta in leaesing la o firma in Craiova. In cauza s-a intocmit dosar penal fata de administratorii dealer-lui pt inselaciune......
Pe mine ma intereseza cartea masinii, pentru ca nu o pot inscrie, desi sunt cumparator de buna credinta. Poate instanta sa dispuna RAR eliberarea cartii de identitate a masinii, in vederea inmatricularii ?????
Multumesc!
Discuție parte civila
cum pot sa ma constitui parte civila intr-un proces penal, eu in calinate de persoana inselata?
asa se intampla in RMANICA.......... Am cumparat o masina noua, cu banii cash din Pitesti de la MA VIS MOtors, dealer Hiunday. Intru-un final apoteotic am aflat ca nu pot obtine si cartea de inamatriculare intrucat respectiva masina fusese vanduta in leaesing la o firma in Craiova. In cauza s-a intocmit dosar penal fata de administratorii dealer-lui pt inselaciune...... Pe mine ma intereseza cartea masinii, pentru ca nu o pot inscrie, desi sunt cumparator de buna credinta. Poate instanta sa dispuna RAR eliberarea cartii de identitate a masinii, in vederea inmatricularii ?????
Multumesc!
Sunt fericitul beneficiar al unui Contract de garantie reala imobiliara pe sume de bani viitoare, in scopul garantarii indeplinirii obligatiilor de rambursare a unui credit in favoarea bancii.. prezentul contract se refera la sumele de bani ce urmeaza sa fie incasate in conturile deschise pe numele meu la acea banca, precum si la alte banci , respectiv sulta cuvenita in urma partajului.
In speranta ca m-am facut inteles, va adresez si intrebarea urmatoare: in ce masura ma afecteaza aceasta obligatie financiara in cazul in care voi fi parte intr-un contract de intretinere cu drept de uzufruct viager, ce are ca obiect un apartament, eu avand calitatea de intretinator, in sensul ca ma angajez sa preiau in intretinere si ingrijire persoanele varsnice .
Va multumesc anticipat!
Discuție credit BRD
Sunt fericitul beneficiar al unui Contract de garantie reala imobiliara pe sume de bani viitoare, in scopul garantarii indeplinirii obligatiilor de rambursare a unui credit in favoarea unei banci.. prezentul contract se refera la sumele de bani ce urmeaza sa fie incasate in conturile deschise pe numele meu la acea banca, precum si la alte banci , respectiv sulta cuvenita in urma partajului.
In speranta ca m-am facut inteles, va adresez si intrebarea urmatoare: in ce masura ma afecteaza aceasta obligatie financiara in cazul in care voi fi parte intr-un contract de intretinere cu drept de uzufruct viager, ce are ca obiect un apartament, eu avand calitatea de intretinator, in sensul ca ma angajez sa preiau in intretinere si ingrijire persoanele varsnice .
Va multumesc anticipat!