avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate nicolnicol

Activitate nicolnicol

doresc sa stiu cate zile de concediu fara plata are dreptul un salariat al unei intreprinderi cu 150 de salariati. Societatea nu are CCM .
MULTUMESC!
Buna ziua, lucrez de putina vreme la o soc care are lucrari in tarile din UE.
Pana acum 2 saptamani pentru fiecare salariat emiteam o disp de serv si una de delegare in care erau mentionate data plecarii, data intoarcerii, proiectul ,localitatea unde avea loc interventia, acordul salariatului.
Noua echipa au inlocuit aceste documente cu un act aditional intre societate si salariatul ce pleaca unde sunt mentionate datele de identificare si se mentioneaza termenl detasare. Conf legii detasare este atunci cand angajatul va lucra pentru o alta soc com nu pentru aceeasi SC. In actul aditional nu sunt spacificate data de plecare si ici cea sde revenire( cele 60 de zile calendaristice legale) . Va rog sa ma lamuriti in aceasta privinta.
Va multumesc!
Sunt divortata de 10 ani , am doi copii care nu mai sunt minori. Cu unul din copii am mari probleme . Are 22 de ani si nu se poate convietui cu el. Am facut cateva plangeri la Politie, dar fara nici un rezultat. Ma repet , are 22 de ani, a terminat facultatea anul acesta. Are serviciu. Eu sunt somer. Nu participa la cheltuielile comune, face scandal de cate ori are ocazia. Doresc sa stiu daca exista un cadru legal pentru a l scoate din spatiu. De asemenea ne ameninta pe mine si pe fiica mea cu bataia.