avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate sandor

Activitate sandor

Răspuns la discuția Infiintare firma de lichidare
Vă multumesc pt.răspunsurile date!
Imi puteti spune ]n ce conditii se poate infiinta o firma care se va ocupa de lichidari?
va multumesc!
Răspuns la discuția Conciliere prealabila
M-am gândit că a-şi putea invoca în faţa instanţei faptul că procedura concilierii pralabile nu a fost legal îndeplinită, şi în acest caz instanţa ar trebui să respingă cererea lor. Dar problema este cum dovedesc că în plic nu erau documentele în cauză?
Răspuns la discuția Conciliere prealabila
Cele 15 zile sunt zile calendaristice? Pot invoca in fata instantei faptul că procedura concilierii prealabile nu a fost legal îndeplinită?
Răspuns la discuția Conciliere prealabila
Un angajat al firmei a ridicat de la posta scrisoarea, iar pe borderou a semnat si a pus stampila firmei.
Bună tuturor!
Firma mea a primit o scrisoare de la un avocat,prin care sunt convocat la conciliere prealabilă, conf. art. 171 indice 1Cod de procedură civilă. La sfîrşitul scrisorii avocatul scrie că a anexat următoarele documente: ..., dar în plic era numai scrisoarea. Cum dovedesc în faţa instanţei acest lucru?
Ce recomandati? Sa ma duc la conciliere?
Bună tuturor!
Firma mea a primit o scrisoare de la un avocat,prin care sunt convocat la conciliere prealabilă, conf. art. 171 indice 1Cod de procedură civilă. La sfîrşitul scrisorii avocatul scrie că a anexat următoarele documente: ..., dar în plic era numai scrisoarea. Cum dovedesc în faţa instanţei acest lucru?
Ce recomandati? Sa ma duc la conciliere?
Răspuns la discuția Invocare nulitate absolutã
Există procesul verbal încheiat la o şedinţă a Consiliului de Administraţie, unde reprezentantul cedentului afirmă, că în cel mai scurt timp va pune la dispoziţia celor interesaţi Hotarerea AGEA. Acum invocă tocmai acest proces verbal, unde sustine el că doar a promis că va pune la dispoziţia noastră Hotarârea, dar acest lucru nu s-a intâmplat niciodată.
Răspuns la discuția Invocare nulitate absolutã
După cum ştiu nulitatea absolută poate fi invocată numai în cazul în care au fost încălcate dispoziţiile legii. Acest lucru nu s-a întâmplat, pentru că legea nu prevede ca în cazul cesiunii acţiunilor trebuie prezentată şi hotărârea AGA prin care se dă acordul. Dacă există o stipulaţie în acest sens în actul consitutiv al firmei, după părerea mea este treaba lor că nu au respectat-o şi administratorul trebuie să dea socoteală conducerii firmei sale, dacă nu a respectat prevederile statutului firmei sale. Poate fi vorba de depăşirea limitelor mandatului? Problema mai este complicată de faptul că, atât firma care a vândut, cât şi firma care a cumpărat acţiunile sunt firme străine. Trebuia să respect prevederile statutului unei fime străine, la transcrierea acţiunilor?
Bună ziua!
Firma mea a cumpărat, acum un an, pe baza unui contract de asociere, acţiunile majoritare ale unei firme.
Acum am primit o scrisoare de la avocatul firmei de la care am cumpărat acţiunile, potrivit căreia sunt convocat la conciliere, şi vor să mă dea în judecată, pentru că, când a fost înscrisă în registrul comerţului retragerea reclamantei, nu s-a depus şi hotărârea AGA a firmei reclamantei prin care trebuia să-şi dea acordul la înstrăinarea acţiunilor.
Având în vedere cele de mai sus ei susţin retragerea firmei nici nu s-a produs legal, că toate actele subsecvente sunt lovite de nulitate absolută.
Vă rog să mă ajutaţi cu o părere!