avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate Alina Manciu

Activitate Alina Manciu

cererea de incuviintare a executarii silite a fost respinsa? daca da, inseamna ca nu a fost facuta dovaa calitatii procesual active a creditorului! puteti depune intampinare, dar recursul la incheierea de incuviintare se judeca, de regula, in camera de consiluu, fara citarea partilor
Răspuns la discuția executare silita salarii restante
intelegerea poate fi facuta intre creditor si debitor; executorul doar ia act de aceasta!
executarea silita se face cu instiintarea debitorului, prin emiterea unei somatii, cu exceptia infiintarii popririi; drepturi aveti si dvs, debitorii, trebuie sa vi le exercitati!
Debitorul nu poate licita nici personal, nici prin persoane interpuse.
eu nu am spus ca se opreste executarea prin simpla intrebare de provenienta a debitului! am spus ca trebuie vazut de unde provine pt a se putea opri executarea, in cazul in care nu exista acest debit, in fapt! executorul se poate opri prin obtinerea unei suspendari a executarii; cu privire la apelarea la un avocat este o optiune a advs; nu este obligatoriu, dar este mai bine, avand in vedere procedura strica a executarii silite. Avocatul va consulta dosarul si in raport de ce va observa, va hotara impreuna cu debitorul caile alese. Cu privire la OPC, nu cred ca are vreo relevanta in executarea silita, dar daca exista motive de sesizare, se poate face si aceasta.
este de inteles supararea dvs, dar in acest timp executarea continua!! ceea ce cred ca ar trebui sa faceti urgent este sa o opriti! si apoi, poate vom discuta pe aceste intrebari.
in aceasta situatie, tb sa mergeti la executor sa vedeti exact de unde provine debitul
buna seara! cand a fost refinantat, cetelem nu a eliberat o adeverinta cum ca ar fi fost achitat integral creditul?
Răspuns la discuția Pot sa vand cu cat vreau?
unul din atributele dreptului de proprietate este si dreptul de a dispune de bun oricum doriti, in limitele legii!
Răspuns la discuția Pot sa vand cu cat vreau?
nu este vorba de proprietati ale statului, ci de un pret neserios in tranzactii cu imobile; puteti decalara pe raspunderea dvs orice pret, dar notarul va aplica grila notariala si va taxa cf acesteia; cu privire la masinile de la concurs, cand le primiti platiti impozit pe ele.