avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1832 soluții astăzi
Forum Activitate andrei.

Activitate andrei.

am semnat un contract aditional pentru schimbare de functie si am perioada de proba de 90 de zile ce se termina la 1.09.Mi-am dat demisia; trebuie sa stau in preaviz neaparat? eu nu doresc acet lucru.
Buna ziua,

Detin un SRL care are cod CAEN 9522, am un spatiu comercial si vreau sa il folosesc ca sediu pentru incheieri de asigurari RCA, CASCO in colaborare cu o soc. de asigurari. Intrebarea mea este daca pot adauga si CAEN 6622?
SRL-ul pe care il detin este platitor de TVA. Pentru 6622 se plateste TVA? cum sa procedez?
Am mai citit pe aici, pe forum, dar erau subiecte din 2008 2009..
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Permis retinut pentru alcool
va multumesc
Răspuns la discuția Permis retinut pentru alcool
calculul retroactiv se mai poate cere si daca s-au platit analizele? ce va arata mai exact acest calcul retroactiv? m-am adresat unui avocat si mi-a spus ca nu are cu ce ma poate ajuta..
Buna ziua,

In 9 decembrie 2011 mi-a fost retinut permisul pentru alcool, parcasem pe o strada cu fata pe bordura si cand am dat cu spatele sa o cobor am atins usor o alta masina care astepta sa dau cu spatele. Celalalt sofer a chemat politia dupa ce mi-a cerut 300 lei si i-am spus ca nu aveam la mine, chiar nu aveam, politistii mi-au dat sa suflu in alcooltester unde imi iesise 0,62, m-au dus la spital sa-mi ia probe de sange ( la prima proba mi-a iesit 1,10, iar la a 2-a mi-a iesit 1,00 ). La spital si in declaratie le-am spus ca nu mancasem de 1 zi si o noapte nimic (chiar asa si era), m-au dus la o alta sectie unde mi-au facut poze si mi-au luat amprente. Pe data de 30 martie 2012 m-am dus din nou la sectia de politie sa intreb ce se mai intampla cu dosaru/cazul meu pentru ca nu primisem nici o citatie nimic pana la data aia.. Mi-au spus ca au primit de la parchet/ judecatorie ordin/dispozitie sa se ocupe de cazurile/dosarele din 2008c si ca pana la 2011 mai e si ca nu se poate face nimic pana nu primesc alta dispozitie... Este prima si singura mea abatere, avand permisul de 3 ani.
Intrebarea mea este cum as putea sa procedez sau ce se poate face in cazul meu... :sorry: va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Contract novatie
Buna seara,

Detin o masina care este in leasing ( pe firma ) si vreau sa o vand. Am gasit cumparator, dar este urmatoarea problema: cumparatorul este o PF si nu se incadreaza sa preia leasingul pe numele sau si vrea acte prin notar. Intrebarea mea este : Ce varianta/e am ca, in cazul in care cumparatorul nu poate plati ratele, sa nu ma trezesc ca firma de leasing imi va cere mie banii?

Va multumesc anticipat,
Andrei