avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate bllonddy

Activitate bllonddy

Va multumesc foarte mult pentru indrumari. Imi cer scuze, nu am citit regulamentul, recunosc. Am cautat sa-l sterg, dar n-am gasit cum.
Inca o data, va rog acceptati scuzele mele.
Buna ziua.

Incep prin a mentiona ca nu caut neaparat sfaturi juridice gratuite, ci mai degraba caut un avocat priceput care sa ma asiste, contra cost evident, in solutionarea in favoarea mea a urmatoarei spete.
Am un baietele de 10 luni provenit dintr-o relatie scurta. Copilul e recunoscut de tata pe certificatul de nastere. La emiterea certificatului de nastere, am declarat copilul ca avand domiciliul in apartamentul meu (adresa mea din buletin). Tatal copilului a locuit cu noi, in apartamentul meu, pana la varsta de 4 luni a copilului (nu avea forme legale de domiciliu la mine). La momentul X, al despartirii, ce a survenit dupa cateva episoade de lipsit nopti in sir de casa sub pretext ca a simtit nevoia de liniste de care nu beneficia acasa, a plecat de acasa (ulterior am aflat ca fugise putin in Vama sa se destreseze), s-a intors peste 6-7 zile, iar a plecat, iar s-a intors, pana i-am facut bagajele si i-am aratat usa. L-am asigurat insa atunci (si apoi in repetate randuri) ca nu-i voi ingradi accesul la micut, ca ma astept totusi sa ne comportam ok fata de copil, chiar daca intre noi nu va mai exista relatia de convietuire. Mi-a declarat atunci ca el, daca n-are o relatie...um...sexuala...cu mama, nu va avea o relatie de niciun fel cu copilul (!?!?!).
De atunci nu a mai dat niciun semn de viata, l-am contactat lunar, in scris, pe mail, spunandu-i care sunt nevoile bebelusului (medic, lpte praf, hainute, etc) si amintindu-i ca are obligatii fata de copil, cel putin financiare. Niciun raspuns. Niciun interes manisfestat fata de copil in ultimele 6 luni de zile.
Mie imi este clar ca ma voi ocupa singura, in fapt, de copil, ceea ce este ok. Vreau insa sa pot lua decizii cu privire la cresterea, educarea, mutarea, calatoria cu copilul, de una singura. Cu alte cuvinte doresc sa obtin autoritate parinteasca exclusiva. Nu este alcoolic, nu consuma droguri, nu m-a lovit niciodata, nu sufera de vreo boala incurabila. Nu are loc de munca, nu are nicio casa pe numele lui, niciun bun, nu are venituri declarate (impozabile), tot ce face, face la negru. Inteleg ca de atunci (si pana atunci) are fel de fel de relatii pasagere cu diverse femei. Nu pot dovedi acest lucru, decat daca vecinii lui or fi de acord sa vina ca martori, dar nici ei nu pot spune ce se intampla in spatele usii.
Pot aduce ca probe: un sir de mailuri in care-i explic nevoile baietelului- fara raspuns, martori care sa confirme lipsa lui din peisaj, cred ca putem cere si desfasurator de la vodafone cu apeluri primite (niciunul de la el). Mai multe nu am in acest moment, dar poate pot obtine daca aflu ce ar trebui...
Cum parintii nu au numai drepturi asupra copilului, au si obligatii, ma astept ca legea nu doar sa le protejeze drepturile ci sa-i si sanctioneze cumva pentru nerespectarea obligatiilor ( articolul de aici mi se pare corect ca abordare: [ link extern ] ).
Astfel, caut/ angajez avocat priceput care sa-mi castige acest caz.
Anyone?

Multumesc


Buna ziua,
Am si eu o speta pt care v-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns:
Eu-angajat al unui SRL. SRL ma trimite cu ordin de deplasare pt o noapte in alt oras din tara (deplasarea mea are loc pt indeplinirea unor sarcini in cadrul unui contract de consutanta dintre SRL si Clientul sau). Eu trebuie sa fiu cazata la acelasi hotel de 4 stele precum Clientul meu. Problema:
De la contabilitatea noastra mi se spune ca nu pot sta la hotel de 4 stele (doar 3 stele fiind OK conform H.G. nr. 1860 / 2006) , citez "daca cazarea se face la mai mult de 3 stele (...) diferentele de cost intra pe statul de plata sub forma de bonus se iau toate taxele angajat angajator si salariu net se diminueaza."
Se invoca "regulile sunt impuse de Codul Fiscal: - Incepand cu data de 1 februarie 2013, in baza OG 8/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, art. 55 alineatul (4), litera g) si art. 296 indice 15" care in principiu spun ca " incepand cu data de 1 Februarie 2013 este considerat venit de natura salariala indemnizatia de delegare/detasare (diurna) ce depaseste 2,5 ori nivelul stabilit pentru personalul din institutiile publice, indiferent de forma de organizare a angajatorului. De asemenea, aceste sume intra in baza de calcul al contributiilor sociale."

Mentionez ca eu, salariatul, nu primesc niciun ban in mana pt cazare sub titulatura de "indemnizatie de delegare" sau "diurna". Cazarea ar urma sa fie achzhitionata de SRLul meu, de la Hotel de 4stele, cu factura emisa pe numele SRLului si plata prin transfer bancar sau cu plata la receptie, de catre mine (in schimbul careia primesc factura si chitanta pe numele SRL, nu al meu) (asadar in mana mea, contul meu, venitul meu, nu intra niciun ban).

In aceasta situatie, in care exista o tranzactie comerciala intre SRL si Hotel, de achzitionare servicii cazare la hotel 4 stele, poate fi considerata diferenta de pret dintre 3 stele si 4 stele, indemnizatie pentru mine si aplicate prevederile valabile de la 1 feb?

V-as fi recunoscatoare pentru un raspuns argumentat cu referiri la legislatie.

Va multumesc mult.
C.B.
Răspuns la discuția Apel pe nume- hotarare divort
Am inteles. Multumesc mult!
Răspuns la discuția Apel pe nume- hotarare divort
Multumesc mult. Si cum orice raspuns genereaza o intrebare noua...:)
El s-a mutat din Bucuresti, insa inainte sa plece mi-a lasat o imputernicire la notar in baza careia eu sunt imputernicita sa depun orice acte, fac orice solicitari in dosarul nr.... in legatura cu hotararea de divort.
As putea sa fac eu aceasta declaratie in numele lui? Pot solicita copia dupa sentinta in aceeasi zi cu depunerea delcaratiei de renuntare?

Multumesc mult inca o data.

Buna ziua.

Am si eu o intrebare si v-as fi tare recunoscatoare daca mi-ati raspunde.
Amprimit ieri hotararea de divort (divort prin acord, cu solicitarea mea de a reveni la numele anterior casatoriei).
Instanta dispune desfacerea casatoriei (definitiva) si revenirea mea la numele anterior. Pentru revenire la nume se specifica "cu apel pe nume in 30 zile de la data comunicarii".

Eu nu am de gand sa depun apel pe tema asta, si nici el. Cum putem proceda pentru a scurta termenul asta de 30 zile? Putem depune la dosar vreo renuntare la dreptul de apel? Sau cum?

Ma intereseaza sa investesc hotararea (atat pe divort cat si pe nume) cu titlu executoriu, cu definitiv si irevocabil cat ma repede cu putinta.

Multumesc mult.

C.
Update: Am auzit de legea pt "mica" reforma in justitie, conform careria divortul prin acord comun se poate solutiona si prin mediere si inteleg ca se vor da termene mai scurte, chiar in aceeasi saptamana cu depunerea cererii...cel putin teoretic...sa vedem cum si daca ne va afecta si pe noi :)
Pana una alta, am o alta speta:
Situatia actuala: depus cerere de divort, termen pe 26 ianuarie 2011.
1.Daca eu achit un avans substantial pentru o garsoniera- se pune ca si bun comun? Sau avand in vedere ca am inceput procedura de divort, pot sa stau linistita?
2. Cum pot totusi sa-mi platesc avansul la garsoniera si sa fiu sigura ca nu poate fi considerata bun comun? (trebuie sa ne mutam de unde stam- apt. tatalui meu pe care-l vinde si din care imi da banuti pt avans).

Va multumesc nespus de mult!
Update: Am fost ieri si am depus cererea. Teoretic in vreo 2-3 zile voi putea sa vad termenul pe protalul judecatoriei. In vreo 2 saptamani primesc citatie. Mi-a sursurat dna de la registratura ca intr-adevar, termenele sunt la anu'....Nu va mai spun cat de tufliti am fost amandoi.
Doamna Persa, nici nu stiti ce bine ati pus punctul pe i: intr-adevar, sotul meu vrea sa plece in strainatate iar un termen la anu' in februarie pica precum nuca-n perete. Va multumesc pentru idee. Fac un pic de research pe tema asta si daca nu ma lamuresc, am sa revin aici sa abuzez de dvs :)

Multumesc.
Multumesc, romascanu....Pffftttt....ne urcam pe pereti pana atunci.joi mergem si noi sa depunem cererea....februarie cel devreme scrie pe noi...

Atat de multe cupluri divorteaza? (intrebare retorica, desigur..)
=D> Multumesc...O s-o iau de buna :)