Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort acord comun- termen+ vacanta judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort acord comun- termen+ vacanta judecatoreasca

Buna ziua.
Eu si sotul meu am decis sa divortam prin acord comun. Nu avem copii si nici bunuri comune.
Am si eu 2 intrebari:
1. Avem de gand sa depunem cererea de divort saptamana viitoare - se poate avand in vedere ca e vacanta judecatoareasca?
2. Cand depunem cererea, ni se spune si data programata pentru infatisare? Sau trebuie sa asteptam citatia ca sa aflam data?

Multumesc anticipat.
Puteti incerca depunerea cererii de divort ,depinde de judecatorie.La momentul depunerii cerererii veti afla si termenul stabilit pentru judecata ( 2 luni daca divortul este prin acord), nu veti primi citatie.
Puteti depune cererea chiar daca este vacanta judecatoreasca. Veti primi apoi citatie prin care veti fi instiintata cand va avea loc prima zi de infatisare , probabil insa ca va fi prin septembrie sau octombrie.
Trebuie sa fiti prezenti ambii soti la depunerea cererii, iar cererea sa fie semnata de ambii.
Nu doresc sa va dezamagesc, insa in Bucuresti, la Judecatorii (unele) pentru o cerere de divort depusa acum doua saptamani, situatie similara ca a dvs., fara copii sau alte complicatii, termenul a fost aprilie 2011.

Daca exista motive ce justifica urgenta, se poate incerca/solicita o pre/schimbare a termenului de judecata.

1.Da, insa verificati programul de primiri cereri a Judecatoriei competente, deoarece sunt doar 2 zile pe saptamana cand exista program cu publicul si puteti depune personal cererea de divort.Accesati portalul instantelor de judecata si veti afla informatii concrete.

2.In principiu, da.Insa depinde de instanta.Posibil sa primiti si citatie.Depinde...
Va multumesc pentru raspunsurile super-rapide.
Abuzez de bunavointa voastra pentru niste clarificari:
Sunt un pic confuza de raspunsurile av_musat si legally: aflu sau nu data la depunere? primesc sau nu citatie?
cermak gruia- te rog spune-mi ca nu asta e stuatia la judecatoria sector 3.

Va multumesc din nou
@bllonddy
:) Nu, aceasta situatie este la alta Judecatorie...

Edit later
Mai exista o posibilitate pentru toamna anului 2011, sper:
www.avocatnet.ro/content/art...
Iuliana Cermak, Avocat