avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Sotul meu a inaintat actiune de divort in luna Iulie 2010 .
Termenul stabilit pentru prima infatisare a fost dat pentru luna Aprilie 2011.
Eu a-m inaintat o cerere pentru preschimbarea date de judecata .
De atunci am avut 2 infatisari si el refuza sa se m-ai prezinte .
Ce se intampla daca nu mai vrea sa se prezinte la nici-o infatisare ???
Eu doresc desfacerea casatorie foarte mult .
Va rog din suflet sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in cazut acesta ???
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 14:27, 15 Decembrie 2010
Se va judeca in lipsa sotului.Este necesara prezenta dvs.in fata instantei de judecata ,la fiecare termen.Nu va va afecta pe dvs.faptul ca el refuza sa se prezinte la judecata,chiar este un avantaj pt.dvs.Putina rabdare....

andymaurul

pt ca sotul e reclamant, cererea se respinge ca nesustinuta. pt a evita asta, depuneti o cerere reconventionala, indiferent pt ce motiv.(puteti cere sa fie desfacuta casatoria din vina lui)
veti divorta daca aveti motive si daca el nu se prezinta, important e sa fie citat corect. va dura insa, mai mult
gi_jane2 a scris:


pt ca sotul e reclamant, cererea se respinge ca nesustinuta. pt a evita asta, depuneti o cerere reconventionala, indiferent pt ce motiv.(puteti cere sa fie desfacuta casatoria din vina lui)
veti divorta daca aveti motive si daca el nu se prezinta, important e sa fie citat corect. va dura insa, mai mult


Corect,depuneti cerere reconventionala,altfel cererea sotului se respinge.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este posibil asa ceva- actiuni respinse, sunt divortat sau nu ? dodorel62 dodorel62 Am o problema deosebita la care doresc sa primesc un raspuns concret - In data de 10.05.2011 am chemat in judecata de divort in calitate de reclamant pe ... (vezi toată discuția)
Divort danaanca danaanca Buna ziua!In data de 16 septembrie 2009 sotul meu a parasit domiciliu iar in 5 octombrie a depus cererea de divort,pe motiv ca in ultimul timp nu me-am mai ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord dinuleasa dinuleasa Buna. Ma aflu in situatia in care, impreuna cu sotia mea am decis ca nu mai putem continua casnicia noastra si am depus o cerere de desfacere a casatoriei de ... (vezi toată discuția)