Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Sotul meu a inaintat actiune de divort in luna Iulie 2010 .
Termenul stabilit pentru prima infatisare a fost dat pentru luna Aprilie 2011.
Eu a-m inaintat o cerere pentru preschimbarea date de judecata .
De atunci am avut 2 infatisari si el refuza sa se m-ai prezinte .
Ce se intampla daca nu mai vrea sa se prezinte la nici-o infatisare ???
Eu doresc desfacerea casatorie foarte mult .
Va rog din suflet sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in cazut acesta ???
Se va judeca in lipsa sotului.Este necesara prezenta dvs.in fata instantei de judecata ,la fiecare termen.Nu va va afecta pe dvs.faptul ca el refuza sa se prezinte la judecata,chiar este un avantaj pt.dvs.Putina rabdare....

andymaurul

pt ca sotul e reclamant, cererea se respinge ca nesustinuta. pt a evita asta, depuneti o cerere reconventionala, indiferent pt ce motiv.(puteti cere sa fie desfacuta casatoria din vina lui)
veti divorta daca aveti motive si daca el nu se prezinta, important e sa fie citat corect. va dura insa, mai mult
gi_jane2 a scris:

pt ca sotul e reclamant, cererea se respinge ca nesustinuta. pt a evita asta, depuneti o cerere reconventionala, indiferent pt ce motiv.(puteti cere sa fie desfacuta casatoria din vina lui)
veti divorta daca aveti motive si daca el nu se prezinta, important e sa fie citat corect. va dura insa, mai mult

Corect,depuneti cerere reconventionala,altfel cererea sotului se respinge.