avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Activitate chezcora

Activitate chezcora

Buna ziua,
Dupa divort si partaj, prin hotarare judecatoreasca definitiva, fostul sot trebuia sa-mi plateasca o suma importanta de bani. Dosarul a fost incredintat unui executor juridic.
Timp de un an de zile, fostul sot a platit aproape o treime din datorie, dupa care timp de 3 ani si 4 luni nici o comunicare sau plata nu au mai avut loc intre executorul juridic si fostul sot.
In prezent, executorul juridic a vrut sa inceapa executarea silita pentru recuperarea datoriei, dar fostul sot a depus la dosar o cerere de prescriptie a datoriei zicand ca executarea silita este abuziva dupa 3 ani.
Intrebari:
1 - fostul sot are dreptate?
2 - ce pot sa fac eu ca sa recuperez restul de bani?
3 - ce trebuie sa faca executorul juridic pentru recuperarea datoriei?
Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția taxa executor judecatoresc
abcdeadi a scris:

Se vor adauga.



va rog frumos,
cineva ar putea sa-mi spuna cat ar putea fi aceasta suma legata de licitatie (este vorba de o taxa fixa sau de un procent din valoarea licitatiei, sau de amandoua!!??)

multumesc frumos

va rog o informatie...

s-a platit o suma x lei (valoarea maxima) drept onorariu executor judecatoresc.

daca se ajunge la licitatie pentru recuperarea dreptului debitorului, exista cheltuieli suplimentare care se aduaga la acesta suma x lei, sau aceasta suma de x lei acopera toate actiunile pe care executorul judecatoresc le face (publicare licitatie, eventuala expertiza, licitatia in sine)?

multumesc.

Răspuns la discuția plata sultei mai mici
multumesc pentru raspuns
va rog o lamurire... daca vand tot ce am in acest moment si optin mai putin decat valoarea sultei, ce se intampla cu diferenta de suma... raman dator in continuare? ce poate sa-mi faca fostul sot in acest caz?
trebuie sa platesc o sulta de 10.000 lei fostei sotii.
la ora actuala, nu am conturi in banca sau alte surse de venit (nici slalariu), am in propietate mea numai un imobil (mostenire, daca este important)

daca vand imobilul cu 7.000 lei, trebuie sa dau toata suma fostului sot drept sulta?

sulta se sterge in felul acesta (ne mai avand alta sursa de venit in acest moment), sau mai raman dator cu restul de 3.000 lei? ce poate sa faca fostul sot ca sa obtina restul sultei? - sa ma urmareasca toata viata pana voi avea alt venit? sa ma bage la puscarie (sper ca nu!)?

sumele sunt fictive bineinteles

multumesc mult pentru ajutor