avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate div81drv

Activitate div81drv

Răspuns la discuția Inchidere credit auto
dar nu exista si posibilitatea ca de comun acord cu banca sa predau masina brd-ului si intr-un fel sau altul sa se inchida acel credit? Exista vreo suma minima pentru care se incepe executarea silita a mea si daca nu are ce sa imi ia, implicit executarea coplatitorului? Adica poate sa ii ia casa coplatitorului daca diferenta (intre cat mai am de platit minus cam cat ar valora masina) este sa 5000 ron sau 10 000ron? Sau indiferent de suma ii scoate casa la licitatie ?
Eu as vrea sa renunt la masina, insa nu o pot vinde pana nu se termina de platit creditul integral
Ma gandeam daca se poate sa predau masina, sa se inchida creditul auto si eventual sa imi faca alt credit pentru diferenta.
Ca de exemplu: sa zicem ca banca evalueaza masina la 20 000ron iar eu mai am de platit 32 000 ron. Se inchide creditul auto si eu raman in continuare cu un nou credit la brd de 12 000 ron. sau ceva de genu.
Buna ziua.
Va rog daca poate cineva sa ma ajute as fi tare recunoscatoare.
In data de 04.06.2008 am incheiat cu BRD Finance IFN SA un credit auto pentru achizitionarea unui autoturism Peugeot 206 SEDAN, autoturism nou, an fabricatie dec 2007.
Va stipulez cam tot ce e mentionat in contract pentru a va face mai bine cunoscut sumele mentionate.
Pretul bunului: 37 000 lei
avans : 0 lei
cheltuieli dosar: 1480 lei
valoare credit 38 480 lei
comision lunar de gestiune: 125.80 lei
dobanda nominala anuala fixa : 9,90%
prima luna de asigurare 76,90 lei
perioada gratie : 0
numarul rate lunare 120
valoarea ratei lunare : 709.20 lei

Mentionez ca mama mea este trecuta ca si co-platitor, venitul meu declarat atunci era de 2000 lei iar al mamei de 1202 lei. actualmente venitul meu este de 1500 ron iar al mamei de 900 ron. Insa din venitul de 1500 ron, mai am un credit facut la un CAR de 15 000 ron, insemnand rata de 500 ron pe luna, am doua descoperiri de card ...una de 2000 ron si una de 3000 ron si inca o descoperire pe cardul de salarii de 1600 ron.
Revenind la contractul auto, de pe data de 13.07.2008 am platit in fiecare luna suma de 709.20 ron , insemnand 28 rate adica aprox 19 852 ron.
Graficul de rambursare arata cam asa: valoarea ratei lunare este fixa 709.20 ron, valoare dobanda incepe de la 317.46 ron in prima luna si scade in fiecare luna, ajungand pe 13.10.2010 la 270.51 ron si la valoarea de 3,96 ron pe data de 13.06.2018 cand e ultima rata, am o rubrica care se numeste comision de gestiune (daca este cazul) si prima de asigurare care e mereu 202.70 ron, o rubrica capital platit lunar care pleaca de la 189.04 ron in prima luna si creste, pe data de 13.10.2010 ajungandu-se la 235.99 ron iar pe data de 13.06.2018 la 479.65 ron. Ultima coloana este alocata capitalului ramas de plata. Pleaca de la 38 290.96 ron in prima luna, la 32 552.94 ron pe data de 13.10.2010 pana pe data de 13.06.2018 cand e zero.
Facand un calcul scurt pentru creditul de 38 480 ron ajung sa platesc in 10 ani cam 85 200 ron.
Rugamintea mea la dvs este urmatoarea. Poate sa imi spuna cineva cum as putea sa fac sa inchid acel credit? Nici eu nici coplatitorul nu mai dorim sa platim. Se poate face o intelegere amiabila cu banca, adica sa renunt la masina si sa se inchida acel credit? Ce se intampla daca nu mai platesc nici eu nici coplatitorul? Mentionez ca in afara de masina eu nu am nimic pe numele meu iar cele doua chei de la masina sunt in posesia mea, adica nu exista o cheie la banca. Se poate ajunge la executare silita a coplatitorului? Sa ii ia apartamentul sau sa o execute silit, sa vina si sa ii ia bunuri din casa? Asta pe langa masina care oricum o ia inapoi banca.
Am primit recent de la banca un raspuns, in care era mentionat ca in cazul in care as dori sa inchid acel credit ar trebui sa ma prezint la banca cu suma de aproximativ 32 000 ron. Masina din ceea ce am vazut pe net valoareaza aproximativ 22 000 ron la ora actuala insa nu o pot vinde pentru ca este lasata gaj bancii.
Imi doresc sa ma ajute cineva, sa ma lamureasca cam ce repercusiuni implica neplata ratei de catre mine si de catre coplatitor.
Cum as putea sa renunt la masina si la cel credit?
Va multumesc anticipat si sper sa primesc un raspuns favorabil din partea dumneavoastra.
Mi-ar fi de mare ajutor daca ati putea sa ma ajutati cu raspunsul la problema inchiderii, dizolvarii sau vanzarii unei firme platitoare de tva cu datorii de aproximativ 25 000 ron (taxele la bugetul de stat maxim 3000 ron) pe care nu le pot acoperi chiar daca as recupera niste bani pe care ii am de incasat.
Mentionez ca firma este infiintata in anul 2008 si eu am calitatea de administrator si procent 30%. As putea sa preiau de la ceilalti asociati celelalte actiuni si sa detin 100% actiunile firmei.
As dori sa imi spuneti care ar fi variantele pe care le am in calitate de administrator si actionar majoritar. De asemenea poate ati putea sa mentionati si ce acte sunt necesare acestui tip de operatiune, precum si ce repercusiuni ar rezulta ulterior. In afara datoriilor la stat( pe care am de gand sa le achit) ce alte costuri ar mai implica una din situatiile de mai sus
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs
O zi buna va doresc
Răspuns la discuția demisie administrator
Daca o aduc pe zero si le dau si banii atunci o preiau ei
Discuție SrL
Am nevoie de semnatura asociatilor pentru a cere insolventa firmei?
Mentionez ca eu sunt administrator si actionar cu 40%. Ceilalti au cate 30% fiecare.
Multumesc
Discuție citatie
Buna ziua,
Am primit o citatie pt.neachitarea unei facturi. Dupa primirea acesteia am efectuat plata.
Mai trebuie sa fac intampinare?
Buna ziua.
Am infiintat o firma in 2008. Eu am 40% din actiuni si sunt si administrator. Ceilalti asociati au 30% fiecare. Firma are datorii la furnizori. Asociatii nu sunt deacord sa bag firma in insolventa pana cand nu-si primesc banii care i-au bagat in firma. Mentionez ca si eu am pus bani in firma. Ei spun ca preiau firma daca o aduc pe zero si le dau si banii. Cum ar fi mai bine sa fac?
Multumesc