avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate fluturas2010

Activitate fluturas2010

Răspuns la discuția Contract intretinere batrani-rude
asa este, dar ma gandescca vointa sotului a fost indeplinita si contractul a fost semnat de catre amandoi...ma gandesc ...acum este doar ea mostenitoare? sau legea protejeaza doar sotul ramas in viata ?
Răspuns la discuția Contract intretinere batrani-rude
asa este, dar ma gandescca vointa sotului a fost indeplinita si contractul a fost semnat de catre amandoi...ma gandesc ...acum este doar ea mostenitoare? sau legea protejeaza doar sotul ramas in viata ?
Răspuns la discuția Contract intretinere batrani-rude
buna ziua...
dar daca i-am spune ca noi dorim rezilierea contractului care ar fi consecintele sau drepturile noastre in momentul de fata?( pana acum am facut chiar prea multe i-am mutat la noi la casa, am inmormantat sotul, am facut pomeni, etc) ca sa stim, sa ii argumentam, sa se trezeasca...


multumesc anticipat
Răspuns la discuția Contract intretinere batrani-rude
multumesc frumos, da..e rautate..a fost ffff rasfatata de catre sot si obisnuita sa comande...sa oblige...nu sa respecte...de fapt noi suntem in situatia in care practic ne-am saturat de mofturile ei..pe romaneste...toate persoanele care ne cunosc se mira cum am avut atata rabdare ...ca nimeni nu o suporta....isi cere scuze in fiecare zi...si tot greseste...acum plange caii pare rau, acum te comanda...
Chiar ne gandeam sa ii dam de inteles ca nu am mai dori noi sa avemgrija de ea si sa renuntam...ca stim canu ar fi de acord....dar in cazul acesta nu stim legea, drepurile noastre care ar fi in momentul de fata?
Mentionez ca mergem la ea, i-am luat medicamentele, i-am dus produse de la noi...
Momentan e pedepsita sa stea la ea acasa singura unde nu e binele de la noi....ii e dor de curte, de plimbari, de mancaruri bune...
Răspuns la discuția Contract intretinere batrani-rude
multumesc dle Alex pt raspuns...nu refuza, dar sa stim si noi cum stam...
Răspuns la discuția Contract intretinere batrani-rude
multumesc frumos, dar raspunsul este cam ambigu....
Buna ziua...in urma cu 2 ani am facut un contract de intretinere cu niste rude de 77 ani din bucuresti contra apartamentului dupa decesul lor.Am parcurs toate formalitatile (comisie lsm MM in care ei au specificat ca suntem din Pitesti, avem o relatie ok, avem masini, o sa ii vizitam, ii ducem la dr, cumparaturi, etc).
Doamna la un moment dat a trebuit operata la picior iar mama mea a locuit efectiv in Bucuresti ca sa le poata fi se de mai mult ajutor desi se deplasa cu cadrul prin casa apoi fara acesta, dar sa nu o lase sa gateasca sau sa faca alte treburi casnice.
Primavara a sosit si am decis cu totii sa mearga la tara la noi unde au primit una dintre casele din curte dotate cu mobilier modern, baie proprie totul necesar pfiind la parter fara sa fie necesar sa urce scari...amandoi deplasandu-se mai greu.
Curtea este amenajata cu alei si gazon, foisor pt servit masa, gratar, balansoar unde puteau sa-si petreaca timpul liber.
In tot acest timp mama gatetea pentru toata lumea, facea curat, producea legume, fructe in gradina, facea conserve, tuica, vin...
Noi veneam la fiecare sfarsit de saptamana asigurang cele necesare de la market. Participau alaturi de noi la evenimente, nunti, restaurant, plimbari.
Ca o familie...fiind rude...
S-au decis chiar sa se inmormanteze acolo renuntand la Bucuresti...ceea ce s-a si intamplat in ianuarie cand sotul a decedat la spital..avand o artrita avansata...
Toate bune si frumoase, doamna foarte multumita de toate (mancare, pomeni, aranjat la par, la unghii, etc) a inceput din plictiseala cu barfulite pe la rude..care ii spuneau mamei...mama fiind o fiere f serioasa ii atargea aatnetia mereu ca nu e frumos...pana ce am luat eu decizia acum 2 saptamani sa o duc la Bucuresti asigurandui cele necesare (carne, conserve, legume, etc) fara sa ma cert cu ea...ca totusi e bine sa mai stea in casa ei...(tot timpul se plangea de dor de casa ei, ca poate sa isi faca mancare, etc, ) ajungand noi la concluzia ca poate sa isi poarte de grija iar noi sa o vizitam cam la 2 saptamani cum fusese vorba la momentul incheierii contractului.
Mentionez, ca nu s-a pus nici o data atunci problema sa ii luam la noi sau sa ne mutam noi in Bucuresti au stiut doar ca suntem de la 100 km...
dar asta am facut-o pt ei, din mila si ca suntem rude...
Acum se ridica cu pretentii: cum ma ingrijiti?la distanta?dar ce sa faca doua femei in ap? o ciorba? un aspirator?este doar rautate...desi stie ca avem porci la tara pe care ii consumam impreuna, trebuie facut vinul pe care il bea zilnic...etc...doar ca sa deranjeze...ca ea oricum nu ar dori sa stea cu mama in tr-un ap cu 2 camere...duminica mergem la ea pt cumparaturi, eventual un gatit si o curatenie...
este foarte instabila, astazi spune stai acolo sa faci, sa dregi maine ce ingrijire e asta...
Efectiv am obosit...
Toate rudele celelalte o evita si o ocolesc pt cat e de dificila si instabila emotiomal.

Poate ea sa rezilieze ctr de intretinere pt partea ei?cum?ca e nefondat...avem martori care stiu cate am facut pt ei, ea acum isi cere scuze acum te jigneste...am obosit...
Bua ziua
M-ar interesa o forma legala, cu factura, etc, pentru prestarea unor servicii dar care sa fie ieftina deoarece momentan nu imi permit sa platesc foarte mult si tot odata daca se poate sa am asigurari sociale in regula..
va multumesc inca o data...
buna ziua, deoarece aici am gasit cele mai bune solutii si raspunsuri voi apela din nou la dvs...
mama mea a fost pensionata medical 2 ani dupa care a reluat munca cu carte de munca, norma intreaga, 2 luni la un loc de munca si apoi la vreo luna s-a angajat in alta parte, in prezent fiind de 10 luni aici...dar ar vrea sa intre in somaj, binenteles ca nu o baga de la locul de munca actual, dar ii mai plateste sotul o luna, doua pe firma noastra...se poate??si cat timp ar putea beneficia de somaJ??

mentionez ca are 34 de ani vechime si 55 ani si 6 luni...si vrea sa se pensioneze anticipat dupa somaj...la ce varsta mai exact poate sa se pensioneze la cerere???si ce penalitati ar fi din pensie??ea avand cotizati anii compet, fara intreruperi, fara jumatati de norma, fara medicale..

multumesc