Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa inca un 1an de munca...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa inca un 1an de munca...

buna ziua, deoarece aici am gasit cele mai bune solutii si raspunsuri voi apela din nou la dvs...
mama mea a fost pensionata medical 2 ani dupa care a reluat munca cu carte de munca, norma intreaga, 2 luni la un loc de munca si apoi la vreo luna s-a angajat in alta parte, in prezent fiind de 10 luni aici...dar ar vrea sa intre in somaj, binenteles ca nu o baga de la locul de munca actual, dar ii mai plateste sotul o luna, doua pe firma noastra...se poate??si cat timp ar putea beneficia de somaJ??

mentionez ca are 34 de ani vechime si 55 ani si 6 luni...si vrea sa se pensioneze anticipat dupa somaj...la ce varsta mai exact poate sa se pensioneze la cerere???si ce penalitati ar fi din pensie??ea avand cotizati anii compet, fara intreruperi, fara jumatati de norma, fara medicale..

multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa-i inceteze contractul individual d emunca (CIM) din motive neimputabile salariatului;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aiba 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neparat la acelasi angajator.

3. Se poate angaja la firm sotului cu CIM pe perioada determinata de o luna iar la sfarsitul CIM ii face decizie de incetare a acestuia cu art.56(1), lit.i) din Codul muncii si poate beneficia de indemnizatie de somaj.

4. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
(n.m. indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei)

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

5. Pentru o femeie nascuta in ianuarie - martie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

6. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani, daca atunci va avea un stagiu de cotizare la pensie de 39 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani, daca atunci va avea un stagiu de cotizare la pensie de 31 de ani.

7. - In cazul pensiei anticipate partiala diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Cand va implini varsta standard de pensionare, pensia anticipta partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

8. - Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie.
- Perioada de pensie de invaliditate este asimilata stagiului de cotizare la pensie si se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc inca o data...