Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prevederi legale somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prevederi legale somaj

Am si eu mai multe intrebari legate de somaj:
- o persoana care are varsta pentru pensionare anticipata partiala, are dreptul la somaj, sau in mod obligatoriu se va pensiona anticipat?
- care este perioada maxima de acordare a indemnizatiei de somaj daca in ultimii 9 ani a luctat neintrerupt?
- stie cineva daca indemnizatia de somaj este mai mica decat pensia anticipata partiala?
- este adevarat ca pensia anticipata partiala poate vi cumulata cu venituri din drepturi de autor?
Eu nu am intalnit formularea de pensionare anticipata obligatorie :) Puteti opta pentru indemnizatia de somaj daca indepliniti conditiile acordarii ei(CIM incetat din motive neimputabile+stagiu de cotizare 12 luni in ultimele 24)

Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca prevede urmatoarele :
Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

Dvs ati mentionat o vechime de 9 ani, ca urmare veti beneficia de somaj o perioda de 9 luni

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
2. Valoarea indicatorul social de referinta in vigoare este de 500 lei, ca urmare 75% din valoarea lui reprezinta 375 lei.La aceasta suma adaugati un procent de 5% aplicat asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni

Aceasta este modul de calcul al indemizatiei de somaj, pe care, cred ,ca-l putei calcula singur daca va stiti salariul brut in ultimul an.:)

In ceea ce priveste cunatumul pensiei anticipate partiale, sper sa va vada topicul un specialist resurse umane specializat pe segmentul legat de pensii.:)

1. - O persoana care indeplimneste conditiile pentru pensionare anticipata partiala poate beneficia de indemnizatie de somaj daca indeplineste conditiile legale.
- Nu ar fi putut beneficia de indemnizatie de somaj adaca indeplinea conditiile pentru pensie pentru limita de varsta.

2. - In functie de stagiul de cotizare indemnziatia de somaj se acorda pe perioade intre 6-12 luni (cum v-a aratat colega mea mai sus).
- Daca inainte de cei 9 ani ati mai lucrat in alta parte se adauga si acei ani.

3. - Indemnizatia mde somaj poate fi mai mica sau mai mare decat pensia anticipata partiala.
- Pensia se calculeaza avand in vedere toate lunile din toti anii lucrati asa ca nu va poate spune nimeni cat va fi pensia.

4. - Pensia anticipata si pensia anticipata partiala nu poate fi cumulata cu nici un venit pentru care se retine contributia pentru pensie.
- Venitul din drepturi de autor este un venit la care se retine contributia pentru pensie.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Imi puteti spune si ce fel de contract ar putea incheia pentru a beneficia cumulativ si de acel venit si de pensia anticipata?
Pentru a sti cand poate fi cumulata pensia anticipata cu alte venituri vedeti articolul de mai jos

www.avocatnet.ro/content/art...
freeelis a scris:

Pentru a sti cand poate fi cumulata pensia anticipata cu alte venituri vedeti articolul de mai jos

www.avocatnet.ro/content/art...

Am citit si anterior acest material. Ma interesa sitiatia expusa in acest material, respectiv : alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

care sunt aceste persoane si ce contract ar trebui sa incheie?
De exemplu, poate incheia un contract de prestari servicii de IT si sa cumuleze pensia anticipata cu veniturile din acel contract?
Acel contract il incheie in calitate de persoana fizica sau PFA?
Cabinet expert mediu, Consultant protectia mediului