Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Forma legala de prestare servicii a une persoane ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Forma legala de prestare servicii a une persoane fizice? pfa?srl? etc?

Bua ziua
M-ar interesa o forma legala, cu factura, etc, pentru prestarea unor servicii dar care sa fie ieftina deoarece momentan nu imi permit sa platesc foarte mult si tot odata daca se poate sa am asigurari sociale in regula..
cea mai simpla solutie este PFA-ul. Insa pt infii ntarea PFA-ului trebuie sa faceti dovada ca sunteti autorizat ca sa faceti activitatile respective (diploma de studii, cursuri de calificare etc.) Taxele sunt mai mici la infiintare PFA. Impozitele de platit ar fi: 16 % profit; 6,5 % CASS plus celelalte contributii de asigurari sociale .
SRL-ul este si el usor de infiintat, costuri un pic mai mari (chiar zero daca il faceti SRL- Debutant) contabilitatea va trebui tinuta de un contabil - cu 100 lei pe luna se rezolva. Aici puteti sa va angajati sau nu in cadrul SRL-ului.