avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate nelu s

Activitate nelu s

In urma cu doi ani si jumatate i-am dat unui asa-zis prieten o masina aproape noua,doi ani vechime avea,intelegerea fiind ca el sa-mi dea banii,o suma destul de mare,in 2-3 rate,dar nefacand niciun act cu el.Dupa o perioada,imi spune ca e greu de intretinut masina ,ca are un consum mare si ca daca sunt de acord sa o vanda ca sa-si ia alta care sa fie mai putin costisitoare,ca o sa-mi dea si mie o rata,asa ca i-am dat si certificatul fiscal si a vandut-o,iar mie nu mi-a dat nimic pe motiv ca aluat o suma mult mai mica,insa de ceva timp am intrat in posesia contractului de vanzare-cumparare si am constatat ca o vanduse cu suma cu care ne intelesesem sa mi-o dea.Acum nu mai raspunde nici la telefon,iar eu nu am decat cateva persoane care stiu de intelegere si copia de pe contractul de vanzare-cumparare,unde el a semnat in numele meu,dar nu cu semnatura mea.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac,pentru ca e vorba de zece mii de euro,si nu stiu daca ii voi mai recupera vreodata.Va multumesc pentru orice sfat.
Răspuns la discuția Lamurire sau indreptare?
Doar a modificat pe titlul de proprietate,acum nu trebuie sa fac un demers la Judecatorie ca pe sentinta sa figureze acea sola modificata?Multumesc
Am cumparat un teren extravilan arabil in urma cu ceva timp prin Hotarare care tine loc de act de vanzare-cumparare,numai ca pe titlul de proprietate ,la tarla(sola) in loc de 519/1 era trecut 509/1;am fost la Primaria de care apartine terenul,mi-a eliberat o adeverinta cum ca acea persoana de la care am cumparat terenul figureaza cu acel teren in sola 519/1 si cum ca titlul de proprietate a fost scris gresit.Am facut cerere de indreptare a erorii si mi-a fost respinsa,chiar daca am anexat si acea adeverinta de la primarie,iar ulterior am facut cerere la Oficiul de Cadastru,care mi-a modificat tarlaua ,din 509/1 a modificat-o in 519/1,cum era dealtfel si in Fisa de punere in posesie.Acum ce alta cerere trebuie sa fac ca sa se modifice si in Sentinta data anterior,tarlaua ,ca sa pot intabula terenul pe numele meu? Multumesc frumos si astept un raspuns din partea dv
Multumesc mult,asa o sa fac,luni o sa innaintez cererea.
Buna seara,
in 2007 am cumparat un teren arabil de 5000 m.p. prin sentinta judecatoreasca.
Cand am mers sa ma inregistrez la primarie,la registrul agricol,mi s-a spus ca acea sola(tarla) nu exista,ca e gresit scris titlul de proprietate,iar in urma verificarilor s-a constatat ca titlul de proprietate a fost scris gresit si in loc de tarlaua x a fost trecuta tarlaua y,insa eu ca sa-l intabulez acum nu pot pentru ca sentinta este pe tarlaua x,care nu exista si ca trebuie sa indrept eroarea,dar cum?
Primaria mi-a dat o adeverinta prin care spune ca titlul de proprietate a fost scris eronat si ca tarlaua x este de fapt tarlaua y,unde se si gaseste terenul respectiv,care si exista dealtfel.
Va rog foarte mult sa ma lamuriti ce trebuie sa fac ca sa pot intabula terenul pe numele meu. Multumesc mult.