avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate cornelia30

Activitate cornelia30

Cum se calculeaza impozitul la conventiile civile??? Brut-cas-somaj= o suma la care se aplica impozit sau se aplica la brut??? si care e baza legala
am 2 contracte distincte pe drepturi de autor si am retinut contributii CAS si SOMAJ separat pentru fiecare plafonate la 5 salarii medii(5x1836=9180). In declaratia de CAS nu ma lasa sa trec decat o plata adica 9180x10.5=964 iar pt cea de a doua plata nu ma mai lasa sa introduc din nou respectivul CNP!!! Oare e gresit calculul??nu am specificat faptul ca aceste contracte sunt pentru aceeasi persoana
Răspuns la discuția declarare concedii medicale
si daca se interneaza pe data de 13.10.2010 si se externeaza pe data de 02.11.2010 , data la care aduce si concediul medical???
in cazul in care o persoana se interneaza la sanatoriul de nevroze din Predeal si i se acorda concediul medical la iesirea din sanatoriu, angajatorul il va declara la casa de asigurari de sanatate la iesire sau la internare???
cine semneaza contractele de achizitie publica???? as dori si un cadru legal, va rog. contabila sefa nu vrea nici macar sa se uite pe un contract, dar'mite sa mai dea si viza cfp, pana cand sefa serviciului achizitii nu semneaza contractul.
este legal ca eu, institutie publica, daca am un compartiment de contabilitate sa mai angajez un contabil pe contract de prestari servicii?????? mentionez ca oamenii din compartiment sunt prea putini pentru volumul de munca. ROG CADRU LEGAL
Răspuns la discuția carnete de munca
si mai e o problema...am colegi care au credite la banci si ar vrea sa beneficieze de refinantare , iar banca le cere acte din care sa rezulte ca venitul lor este diminuat. sunt banci care cer si copie de pe carnetul de munca. cum pot eu sa le dau adeverinta pe un salariu (cel diminuat), cand din copia de pe carnetul de munca rezulta altceva?
Răspuns la discuția carnete de munca
si daca se indexeaza salariile incepand cu luna ianuarie 2011, de unde rezulta in carnetele de munca la ce se aplica indexarea ????
se opereaza diminuarile salariale in carnetele de munca in situatia in care drepturile salariale sunt micsorate cu 25%?
daca nu mai am consilier juridic, pot sa externalizez acest serviciu? as avea nevoie de cadru legal .