avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate dadoda67

Activitate dadoda67

Casele de amanet, cabinetele stomatologice, magazinele second-hand, casele de pariuri etc. care functioneaza in apartamentele sau intr-una din camerele apartamentelor situate in blocurile construite (anul 1960) cu destinatie numai de locuinte, si incadrate la "blocuri de locuinte cu risc seismic in gradul de urgenta - U3", se afla sub incidenta Legii nr. 282/2015, care a modificat Ordonanţa Guvernului nr. 20/1994 privind măsuri pentru reducerea riscului seismic al construcţiilor existente? Va multumesc!
Blocul unde locuiesc nu are subsol. Nefiind subsol, instalatia de caldura pentru tot blocul este facuta de asa natura incat tevile (\"magistralele\") de la care se alimenteaza fiecare apartament in parte, inclusiv cele de la etajele superioare, trec prin toate apartamentele de la parter (daca ar fi existat subsol \"magistralele\" nu ar fi trecut prin apartamentele de la parter). O parte din proprietarii de la parter s-au debransat de la reteaua de termoficare si si-au montat centrale de apartament s-au se incalzesc de la aceste tevi. Care este modalitatea de repartizare a costurilor pentru caldura inclusiv pentru cei debransati ? Cine suporta cheltuielile de intretinere a acestor \"magistrale\" ? In cazul unor avarii la \"magistrale\", rezultând si pagube materiale, cine le plateste ? Mentionez ca nici un apartament nu are repartitor de costuri individual pentru calcularea caldurii. Multumesc !
VREAU SA MA RACORDEZ LA COLOANA DE GAZ A UNUI PROPRIETAR DIN SCARA BLOCULUI UNDE LOCUIESC.COLOANA DE GAZ SI-A INSTALAT-O PENTRU A-SI MONTA CENTRALA TERMICA DE APARTAMENT.DUPA CE M-AM INTELES VERBAL IN SENSUL CA SA-I PLATESC LA PRETUL PIETII,ACESTA SA SUCIT SI VREA JUMATATE DIN COSTUL TOTAL AL LUCRARII EFECTUATE DE CATRE ACESTA.AM FOST DE ACORD SA-I ACHIT JUMATATE DIN COSTUL LUCRARII EFECTUATE DE LA TEAVA CENTRALA CARE ESTE PROPRIETATEA E-ON GAZ SI PANA IN LOCUL UNDE MA RACORDEZ EU CU CONDITIA SA-MI PREZINTE ACTELE DE LUCRARI PENTRU A-MI DA SEAMA,ESTIMATIV, CAM CARE AR FI PRETUL (MARIT SI CU INFLATIA).DE ATUNCI NU MAI VREA SA DISCUTE CU MINE.E-ON GAZ NU INSTALEAZA A DOUA COLOANA SI PROBABIL DANSUL STIE ACEST LUCRU.M-AM HOTARAT SA-L DAU IN JUDECATA PENTRU A-MI DUCE PROIECTUL PANA LA CAPAT CU PRIVIRE LA INSTALAREA UNEI CENTRALE TERMICE.DEASEMENEA, DACA PROCESUL SE INTINDE SI MA PRINDE IARNA CU CENTRALA TERMICA NEMONTATA,TOT IN JUSTITIE, VREAU SA OBTIN SI PLATA DESPAGUBIRILOR PE AGENTUL TERMIC CE-L VOI CONSUMAT IN IARNA CE VA VENI.DUMNEAVOASTRA CE CREDETI?AM SANSE SA CASTIG MACAR RACORDAREA LA COLOANA DE GAZ A DANSULUI?DAR CU PLATA DESPAGUBIRILOR DACA DIN VOINTA LUI SE PRELUNGESTE PROCESUL SI MA PRINDE IARNA FARA CENTRALA TERMICA NEMONTATA?
Am un vecin la etajul superior (deasupra unde locuiesc) care si-a daramat un zid la la prima camera desfiintand asfel baia (baia era despartita de camera de acel zid).Si-a facut "living".In locul bucatariei (cum este prevazuta in schita apartamentului) vecinul si-a facut baia (deasupra bucatariei mele).Sifonul de pardoseala de la baia dansului si l-a facut aproximativ in dreptul duliei cu bec de la bucataria mea.Problemele apar acum, dupa aproximativ 10 ani de la modificarile facute de catrte acesta pe care vi le insiruiesc.Becul de la bucatarie mi se arde periodic (la o luna/doua).Am fost inundat de cateva ori prin plafon de catre acesta.Nu mai zic de faptul ca este de o nesimtire crasa deoarece nu mi-a platit niciodata curatenia pe care am facut-o apoi, neajungand niciodata cu acesta la un consens.Deoarece m-am saturat de sicanele facute m-am hotarat sa ii fac reclamatie oriunde.Spuneti-mi unde ma pot adresa pentru a-l verifica la sange daca are autorizatiile necesare pentru modificari si pentru a-mi recupera paguba facuta in bugetul familiei (mentionez ca am facut poze si la ultima inundatie facuta cu ceva timp in urma).L-am informat si pe presedintele asociatiei de proprietari, pe administrator acestia vorbind cu proprietarul nesimtit pentru a ajunge la o intelegere cu curatenia.A zis de fiecare data ca se rezolva si am ramas cu vorbele.Cred ca se afla mana in mana.