avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate adanielaa

Activitate adanielaa

Buna ziua!.....am si eu o problema:((...poate ma ajuta cineva cu un sfat!?...:::(..am lucrat mai demult (acum 4 ani) la o firma pe un post de coordonare,...dar in cartea de munca a scris gestionar....in prezent as avea nevoie de vechime pe studii superioare,(eu am absolvit dreptul)....pot face o cerere la aceasta firma !?...pentru a primi adeverinta ...si aici este problema !?...ce trebuie scris in ea!?...ca stiti cum este ...daca cel interesat nu stie ce sa ceara...tot degeaba...!?...deci conform legii 544...am dreptul sa cer...dar cum trebuie formulata acea adeverinta!?...:((...
Răspuns la discuția Medierea
Ma bucur ca in sfarsit se mai revine si la noi in tara la sentimente mai bune....!?...aceasta discutie pe care am surprins-o aici despre mediere imi spune acest lucru ....medierea ,dupa parerea mea....este pentru oameni civilizati....deci ....mergem pe drumul cel bun!?...
Dupa cate inteleg eu, ...tu esti nascuta in 1987,casatorita in tara in 2010,ai plecat de buna voie la mama ta....mai bine zis la noua familie a mamei tale din Germania,sotul tau a revenit in tara,tu ai ramas de buna voie si nesilita de nimeni(esti majora si casatorita)sa o ajuti pe mama ta la greutatile familiei sale....deci ...atunci cand aceasta a vazut ca este bine cu tine pe post de servitoare...a luat masuri...numai pentru binele ei...tu trebuie sa decizi ce vrei in viata...problema nu este de ordin juridic...sau mai bine zis nu o poti demonstra ....ai ramas acolo atunci cand sotul tau a plecat...alegerea a fost deja facuta...din partea ta...acum nu iti ramane de facut altceva decat sa ceri bani sotului tau pentru transport,sau sa astepti pana la data la care ai biletul...si intre timp sa te duci la forurile locale pentru a cere ajutor ...dar numai daca ai probe pentru ce spui tu...ca te tine cu forta...nu ce iti inchipui tu datorita situatiei financiare!?...orice lucru trebuie argumentat cu probe...altfel nu are nici o valoare....numai bine ..!
Răspuns la discuția suspendarea somajului
Pot sa va spun ca m-am interesat....si rezultatul este urmatorul(pentru cine mai are nevoie)....se poate suspenda somajul...cu un contract pe o perioada determinata....se face o cerere....si cam asta este.....daca la sfarsitul perioadei contractul se transforma in nedeterminat...atunci nu mai iei somaj....si intri sub incidenta altui articol din lege.Am citit legea somajului,si am ajuns si eu la aceeasi concluzie,...dar am mai cerut sfaturi,aici pe net,...dar tot la somaj am avut confirmarea a ceea ce credeam eu.Oricum va multumesc pentru sfaturi...ca pregatire...si eu am terminat tot dreptul ...dar nu profesez...asa ca mai intreb atunci cand am nevoie!
Răspuns la discuția suspendarea somajului
Multumesc pentru sfat,....dar legea somajului spune ca somajul se poate suspenda in unele situatii....intrebarea mea era daca pot gasi o solutie legala de a avea somaj si de a lucra ca perioada de proba fara intreruperea somajului..sau cu suspendarea lui.....in cazul in care este bine,dupa 30 de zile imi fac contract de munca si ies din somaj....stiu cum decurge acest lucru....problema esentiala este daca exista solutii legale pentru acest lucru sau nu!
Buna ziua!...am si eu o nedumerire!?#-o..sunt in somaj de 6 luni...am dreptul 15 luni...cum il pot suspenda...!?..daca este posibil!?...pot face un contract pe o perioada de 30 de zile de proba,...si apoi daca nu este bine...revin la somaj...!?...sau trebuie un alt dosar de somaj!?...cu tot ce implica el...!?..adica sa o iau de la capat...cele 12 luni ...din ultimele 24...daca nu decurge bine perioada de proba...sau este mai bine un contract de colaborare pe durata determinata de 2 ore ...sau 4 ore ...care sa nu aiba venitul mai mare decat minimul garantat!?...ideea in sine este urmatoarea...daca nu este bine la noul loc de munca...pierd somajul...si as vrea sa stiu daca este o posibilitate de suspendare....#-o..va multumesc!