avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate m1ha1.blogs

Activitate m1ha1.blogs

Răspuns la discuția donatie sau vanzare/cumparare ?
chiar si cu testament se poate ataca contractul de v/c ?
exista dezavantaje pentru cei care primesc donatia ?
sau e preferabil sa se faca un contract de vanzare-cumparare chiar daca e mai scump ?

ce ne recomandati ? e vorba despre un imobil pe care tatal doreste sa ni-l lase noua.
multumesc
Stimate domnule mediator r.gabi,

faptul ca l-am chemat pe politist la locul faptei nu inseamna nimic ? Adica acest organ de politie nu are nici un cuvant de spus in toata aceasta problema ? Credeam ca aceste lucruri atat de simple se vor rezolva atat de simpu doar in prezenta politistului. Ma gandesc ca toate aceste atestari/confirmari ale autenticitatii video-ului vor fi suportate de catre mine. Mai sunt si alte costuri materiale pe care ar trebui sa le suport ? Probabil eram mai inteligent daca ignoram complet pe vecin si il lasam sa-si faca treaba in continuare fara sa mai am batai de cap cu aceasta MARE porcarie numita Justitia din Romania !

Multumesc pentru timpul acordat.
Decat sa ma mai trezesc cu alte costuri suplimentare mai bine ma duc la judecatorie si ii rog sa-mi retraga plangerea.
Sunt in cladirea primariei, intr-un birou AJOFM cu o functionara referent la AJOFM. O inregistrez video si audio cu mobilul pentru a-i arata sefului ei cum se comporta acest angajat cu clientii. Pot posta acel film pe internet avand in vedere ca e o institutie publica si un functionar public ? E legal asa ceva ? Ma poate actiona in judecata pentru ca am filmat-o ? Multumesc.
exista o lege unde se specifica aceste aspecte ?
sau un regulament/protocol ?
mă puteți ajuta spunându-mi care e procedura ?
există vreo lege care precizează un anumit termen de soluționare ?
Dragă Gabi,

pot pune la dispozitia autoritatilor si video de la locul faptei


Există un prag ce nu trebuie depășit pentru a putea lua îndemnizația de maternitate ?
Adică am 500ron venituri din alte activități (la bursă, depozite), mai pot avea îndemnizație ?

Mulțumesc.
eu nu înțeleg ce mai e de constatat.
a venit polițistul și a văzut că așa e, le-am atașat copie după convenția respectivă, la ce mai e nevoie de o nouă investigație ? și la ce am nevoie de un avocat ?

s-a suit unul cu bormașina și mi-a spart zidul. am chemat poliția.
cât mai trebuie să aștept în țărișoara asta să îi dea amenda respectivului ?
e incredibil. nici nu mă mir că scapă șoferii fugiți de la locul accidentului care au călcat copii pe trecerea de pietoni.

știți cumva dacă pot retrage plângerea respectivă ? aveam o altă vizune în mintea mea a justiției și nu vreau să fiu părtaș la mocirla asta numită dreptatea română.
trebuia să merg la secție pentru un răspuns ?
știu că se referea la codul penal infracțiunea de distrugere a zidului
pot să-mi retrag plângerea pentru a nu mai face atâta tamtam ?
cât ar fi amenda pe care o poate aplica respectivului ?
ce aș mai putea face ? aș vrea să-i învăț minte pe vecinii ăia să nu își mai ia lumea în cap.