Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... E legal sa inregistrez cu mobilul intr-o institutie si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

E legal sa inregistrez cu mobilul intr-o institutie si sa postez filmul pe internet?

Sunt in cladirea primariei, intr-un birou AJOFM cu o functionara referent la AJOFM. O inregistrez video si audio cu mobilul pentru a-i arata sefului ei cum se comporta acest angajat cu clientii. Pot posta acel film pe internet avand in vedere ca e o institutie publica si un functionar public ? E legal asa ceva ? Ma poate actiona in judecata pentru ca am filmat-o ? Multumesc.
Nu cunosc sa existe nicio restrictie de filmare,atata timp cat la primarie nu exista vreun anunt in acest sens
Pentru ca inregistrarea sa fie interzisa ar trebui ca interdictia sa protejeze un interes mai important decat cel urmarit prin efectuarea inregistrarii.
Intr-un loc public unde nu sunt protejate alte interese (de ex la examenul pentru carnetul de conducere exista ratiuni care interzic inregistarea) nu poate fi interzisa inregistrarea pentru ca nu e interzis nici probez ceea ce doresc cu depozitia unor alte persoane care sa fie, la o adica, ascultati ca martori. Atunci, daca pot duce martori cu mine pentru a proba insolenta unui functionar, care ar fi ratiunea pentru care in lipsa acestora ori chiar in prezenta lor, mi-ar fi interzis sa inregistrez acelasi comportament?