avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate emilcvr

Activitate emilcvr

Lucrez de doua luni in cadrul unei unitati teritoriale ANRSPS , colegii mei beneficiaza de un spor de izolare obtinut in insatanta in urma cu cca.3-4 ani. Am rugamintea sa-mi comunicati ce demersuri ar trebuii sa fac pentru a obtine si eu acelasi spor.
Multumesc,
Discuție Obtinere Tutela
Tatal meu este bolnav de Alzheimer , internat in azil de specialitate.
Am rugamintea sa-mi comunicati de demersuri trebuie facute in vederea obtinerii dreptului de tutela care sa-mi asigure un control total asasupra bunurilor imobile ale tatalui.
multumesc,
masina gasita lovita in parcare , soferul vinovat gasit la fata locului , mergem la omniasig pen.tru declaratie amiabila , completam formular tip cu schema etc. , in care soferul vinovat semneaza si scrie clar ca se declara singurul vinovat de producerea accidentului . Pina aici totul o.k. , merg la service cu documentele de la omniasig , las masina urmind a se repara in citeva zile "la service nu semnez si nu mi se cere nici un formular de comanda sau accept de intrare in reparatie , nu se discuta de suma necesara pt. reparatii , etc.
peste 3 zile ma suna de la service sa ridic masina si ma anunta ca trebuie sa platesc jumatate din suma deoarece ominasig nu plateste decit 50%.
ma duc la omniasig , unde mi se spune ca intre timp fara sa ma anunte nimeni mi s-a reanalizat dosarul si ca au gasit culpa comuna , deoarece desii masina era parcata regulamentar linga trotuar , in loc permis , era parcata pe partea stinga si nu pe dreapta. am intrebat totusi ce culpa poate avea masina in acest caz , dar mi s-a raspuns ca nu are dar ca se incadreaza la parcare neregulamentara si ei au in regulile lor interne la parcare neregulamentara , despagubire 50%.
ma duc la service sa-mi ridic masina , motivind ca eu nu am comandat si acceptat nici o reparatie , formularul de reparatie care nu avea accept era de la omniasig.
nu am reusit sa-i conving ca de fapt imi sechestreaza masina si ca e treaba lor sa se descurce cu omniasig dc. au facut o reparatie pt. care nu au avut acordul.
am facut reclamatie la csa si astept raspunsul. Intre timp rugamintea mea este sa-mi comunicati cum pot sa-mi ridic masina din service in mod legal tinind cont de cele expuse mai sus.

multumesc,