avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate kyky22

Activitate kyky22

In urma cu 3 luni in urma insistentelor de aproape un an de zile ale undi persoane apropiate am facut cu aceasta un acte de vanzare-cumparare avand ca obiect apartamenul acesteia. In act s-a trecut suma de vanzare precum si clauza de a o ingriji pe aceasta si de a nu o da afara din casa pana la sfrsitul vietii. Bineinteles neavand nici dreptul de a instraina in aceasta perioada apartamentul.

In urma impacari vanzatorului cu rudele sale acestea au inceput sa ma streseze cu redobandirea apartamentului. Fiind un om de buna credinta rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac in acest caz. Daca in contract scrie ca nu am dreptul sa vand apartamentul eu i-l pot vinde inapoi fostului proprietar? Sau pot anula intr-un mod legal acest act?

Va multumesc!

Mentionez ca sunt trecut in toate actele apartmentului CF , acte lumina, intretinere etc.

Contractul este facut intre firma mea si firma lui. Din acest motiv nu a mai fost nevoie de inregistrare la Administratia Finainciara iar la Registrul Comertului in momentul deschiderii punctului de lucru am atasat actele terenului contractul de inchiriere si cam atat. In contractul de inchiriere este trecut obiectul inchirierii 100mp constructie + 100 mp teren aferent.
Buna ziua. Detin o societate comerciala care in urma cu 6 luni a inchiriat o cladire pe un termen de 5 ani. In urma cu putin timp am aflat ca aceasta cladire nu are autorizatie de constructie, ea fiind construita pe o conducta.
Va rog sa imi dati un sfat si sa ma informati daca eu trebuia sa ma interesez de situatia acestei constructii sau cel care mi-a inchiriat-o (proprietarul cladirii) este raspunzator.
Ce pot face in cazul in care Primaria hotaraste demolarea acestei cladiri? Mentionez ca am investit destui bani in aceasta pentru a o amenaja conform domeniului meu de activitate.

Va multumesc!
Buna ziua,

Am gasit pe cateva situri de licitatii precum si pe situl AFP Craiova o licitatie valabila cu referire la un bun mobil de care sunt interesat. Am luat legatura cu organizatorul licitatiei adica AFP Craiova dar spre surpinderea mea acesta se eschiva in a-mi oferi mai multe informatii despre acel bun. In final mi-a spus ca licitatia nu crede ca se mai tine deoarece proprietarul a depus o contestatie. Exista aceasta posibilitate sa fi depus o contestatie sau acel angajat a ocolit totul pentru a nu mai participa altcineva la acea licitatie?

Unde as putea sa ma interesez si ce ma sfatuiti sa fac.

Va multumesc!