avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin_Catalin

Activitate Catalin_Catalin

Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
Multumesc pentru sfaturi!Si...pe viitor voi fi mai atent la postarea unui topic nou.
Am cumparat in toamna un apartament. Pretul bun...toate ok.Chiar si instalatiile de la subsol. Acum 3-4 saptamani s-au spart(inexplicabil inca pt mine) toate coloanele de scurgere de la baie si de la bucatarie. In consecinta subsolul s-a umplut cu rahat(scuzati limbajul) si cu apa. M-am adresat asociatiei in speranta ca va remedia problema. Si de aici...stati sa vedeti circ....Raspunsul a fost sec: "nu avem bani in asociatie pentru a remedia problemele de la scara dumneavoastra....de fapt bani ar fi bani dar nu ne permitem sa-i blocam si sa asteptam sa-i recuperam":sorry:Mi-au sugerat sa bat din usa in usa...sa strang cam 6000 ron si sa reparam pe cont propriu. (Nici nu au vrut sa auda de strangerea unui fond de reparatii.)Zis si facut...doar ca am inceput sa-mi cunosc vecinii#-o. Cei de la et 4 au refuzat sa contribuie pe motiv ca si-au facut singuri izolatia.Just din punctul meu de vedere.Cei de la parter(4 spatii comerciale) nici nu vor sa auda de contributie. Si uite asa am ramas doar 9 din 17.
Nu stiu ce sa fac si cum sa procedez...ultima data mai trebuiau 10 cm si iesea mizeria din subsol afara. Miroase ingrozitor X-(. I-am rugat pe cei care detin spatiile comerciale sa dea drumul la aerisirile prevazute din constructie dar nu vor pe motiv ca-si pierd clientii....seful de asociatie ne intoarce spatele (si scuzati expresia, il doare in basca) iar 4 vecini refuza sa contribuie financiar.
Va rog sa ne ne ajutati si sa ne dati cateva sfaturi...unde sa ne adresam...cum si ce trebuie sa facem!!!
Multumesc anticipat!
Cu respect Catalin
Răspuns la discuția Umplut de sange in trafic
simonette12 a scris:

Exista posibilitatea ca in acea intersectie se fie montata o camera de supraveghere care sa fi imortalizat incidentul, insa aceasta proba trebuie solicitata acum pentru ca inregistrarile sunt arhivate doar un interval de 30 de zile daca nu sunt evenimente rutiere deosebite.
Angajati avocat.

Voi angaja un avocat in urmatoarele zile.
Pot sa solicit personal (pana la angajarea unui avocat) organelor de ancheta sa verifice existenta unei astfel de integistrari?Dac ea nu exista ce as mai putea face?
Multumesc!
Buna ziua!
In data de 21.06.2011 ma deplasam in Iasi, cu autoturismul, dinspre Sala Sporturilor spre Cug. Dupa prima trecere de pietoni, in dreptul intersectiei cu str. 7 Noiembrie un individ era sa intre in mine cu masina. A urmat un scimb de replici intre noi(fara a apela la injuraturi-eu). Dupa al doilea semafor(cel plasat inaintea intrarii in sensul giratoriu din Podu Ros) individul mai sus mentionat a coborat din masina, dupa ce m-a blocat, si m-a lovit in figura, provocandu-mi o heroragie nazala. Mentionez ca in timpul agresiunii eram in masina cu baietelul de 1 an si 8 luni.
Dupa ce m-a lovit, individul s-a urcat in masina si a fugit de la locul faptei.
Am scos certificat medico-legal si am depus plangere la Politie. Din pacate nu am reusit sa i-au numarul de inmatriculare la vreo alta masina din trafic intrucat copilul plangea, eu eram plin de sange si trebuia sa dau drumu la trafic in intersectie. Am retinut doar nr de inmatriculare al agresorului.
Ce ar trebui sa fac in continuare si cum as putea proba violenta/fapta acestui individ care a fugit miseleste.
Astept cu interes sfaturile/ sugestiile dumneavoastra!
Va multumesc!
Răspuns la discuția Restanta la plata ratelor
Va multumesc!!!
Voi urma sfatul dumneavoastra. O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Restanta la plata ratelor
reesalonarea presunule alte costuri materiale?
Buna ziua!
Acum 2 ani am luat un imprumut de nevoi personale de la ING. La inceput rata a fost de 680 RON iar in prezent a crescut la 800 RON.
In conditiile crizei actuale, venitul lunar(sot+ sotie) a scazut la jumatate si nu mai putem plati ratele.
Putem obtine o amanare de plata a ratelor pentru o perioada de timp? Exista o lege in acest sens, un act?
Va multumesc anticipat!!!