avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Restanta la plata ratelor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Restanta la plata ratelor

Buna ziua!
Acum 2 ani am luat un imprumut de nevoi personale de la ING. La inceput rata a fost de 680 RON iar in prezent a crescut la 800 RON.
In conditiile crizei actuale, venitul lunar(sot+ sotie) a scazut la jumatate si nu mai putem plati ratele.
Putem obtine o amanare de plata a ratelor pentru o perioada de timp? Exista o lege in acest sens, un act?
Va multumesc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 19:28, 1 August 2010
faceti o cerere de reesalonare a creditului catre banca in care sa explicati motivele reale pt care nu mai puteti plati ratele.daca veti depune acte doveditoare banca va va reesalona creditul.
reesalonarea presunule alte costuri materiale?
nu.
Va multumesc!!!
Voi urma sfatul dumneavoastra. O zi frumoasa!
Catalin_Catalin a scris:

reesalonarea presunule alte costuri materiale?


da. dati dobanda si mai multa. practic, vi se plaseaza (vand) inca o data banii. reesalonarea (revanzarea banilor) nu e gratis (fara plus de dobanda). e numai o iluzie ca o sa aveti viata mai usoara.
Ultima modificare: Luni, 2 August 2010
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recorelare mancipri mancipri Acum vreo 3 ani am imprumutat 4500 ron de la banca .citifinancial . Trebuie sa rambursez 7200. Pana acum am platit 5300 ron. Am intarziat vreo 2 rate. Cei de ... (vezi toată discuția)
Banci si recuperatori danaurica danaurica Buna seara, personal am doua credite la o banca (unul ipotecar luat impreuna cu sotul) si la alta banca mai exista pe numele lui si eu ca si coplatitor un ... (vezi toată discuția)
Sunt executata silit yonelad yonelad Am facut un credit de nevoi personale cu ipoteca in 2007 de 27000 euro. am beneficiat de o reesalonare acum 2 ani , de 9 luni am platit 150 de euro in loc de ... (vezi toată discuția)