Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Restanta la plata ratelor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Restanta la plata ratelor

Buna ziua!
Acum 2 ani am luat un imprumut de nevoi personale de la ING. La inceput rata a fost de 680 RON iar in prezent a crescut la 800 RON.
In conditiile crizei actuale, venitul lunar(sot+ sotie) a scazut la jumatate si nu mai putem plati ratele.
Putem obtine o amanare de plata a ratelor pentru o perioada de timp? Exista o lege in acest sens, un act?
Va multumesc anticipat!!!
faceti o cerere de reesalonare a creditului catre banca in care sa explicati motivele reale pt care nu mai puteti plati ratele.daca veti depune acte doveditoare banca va va reesalona creditul.
reesalonarea presunule alte costuri materiale?
nu.
Va multumesc!!!
Voi urma sfatul dumneavoastra. O zi frumoasa!
Catalin_Catalin a scris:

reesalonarea presunule alte costuri materiale?

da. dati dobanda si mai multa. practic, vi se plaseaza (vand) inca o data banii. reesalonarea (revanzarea banilor) nu e gratis (fara plus de dobanda). e numai o iluzie ca o sa aveti viata mai usoara.
ContSters123067, utilizator