avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Activitate simiadro

Activitate simiadro

Buna ziua,

As dori sa infiintez o firma de resurse umane, avand ca obiect de activitate efectuarea de servicii de recrutare si selectie, cu activitate desfasurata online.
(interviurile cu candidatii sa se desfasoare prin intermediul skype).

Intrebarea mea este: ce autorizatii sunt necesare si care sunt conditiile impuse de lege?

Mentionez ca eu nu am studii de specialitate in domeniul resurselor umane.

Ma poate indruma cineva in acest demers?

Va multumesc.
Răspuns la discuția izolarea acoperisului la bloc
Proprietarii. Orice inbunatatire se face numai cu acordul proprietarilor, care trebuie sa-si dea acordul in scris.Asociatia poate propune, dar nu poate obliga locatarii.
Răspuns la discuția Renuntarea la proces
Multumesc.
Răspuns la discuția Intrarea in posesie
Va multumesc pentru raspuns. Domnul insa refuza sa-mi inmaneze cheile apartamentului, desi el a parasit locuinta dupa decesul bunicii mele.
Asadar eu am deschis actiune de revendicare, la care vreau sa renunt, pentru a nu achita taxa de timbru; asta in conditiile in care el m-a anuntat ca paraseste imobilul si mi-a cerut acordul sa-si ia si lucrurile personale din locuinta.
Eu acum as vrea sa intru in apartament si sa schimb usa, dar ma gandesc sa nu depuna plangere penala cum ca i-as fi furat lucruri ( ceea ce nu este cazul, insa omul poate spune orice).
Răspuns la discuția Renuntarea la proces
Va multumesc.
Răspuns la discuția Intrarea in posesie
Va multumesc.
Buna ziua.
Sunt proprietara unui apartament dobandit printr-un act de donatie de la bunica mea, in urma decesului acesteia.
In ultimii ani de viata bunica mea a locuit cu un concubin, acesta avand domiciliul in apartamentul respectiv. Dupa decesul acesteia, concubinul a parasit locuinta luindu-si si bunurile care ii apartineau, anuntandu-ma ca el a plecat.
Intrebarea mea este: daca eu nu am cheia apartamentului, pot sparge usa pentru a intra in casa?
Răspuns la discuția Renuntarea la proces
Neachitand taxa de timbru procesul va fi anulat iar bunul revendicat nu mai face obiectul nici unei actiuni judecatoresti. In acest caz imobilul in cauza poate fi vandut?
Răspuns la discuția Renuntarea la proces
Multumesc.
Răspuns la discuția Renuntarea la proces
Va multumesc pentru consiliere.