avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntarea la proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntarea la proces

Buna ziua,

Sunt proprietara unui imobil in baza unui Act de donatie. Intrucat in imobil locuia cineva ilegal, am deschis actiune de revendicare, pentru a intra in posesia bunului.
Intre timp imobilul a fost eliberat.
Urmatorul termen este in Septembrie. Intrebarea mea este : pot sa renunt la proces fara a mai plati taxa de timbru? In ce conditii?

Multumesc.
Adina
Cel mai recent răspuns: simiadro , utilizator 08:52, 3 August 2010
puteti sa nu achitati taxa de timbru. astfel cererea formulata de dvs va fi anulata, ca si cum nu ati fi formulat-o.
Daca nu ati platit taxa de timbru, actiunea va fi anulata ca urmare a acestui fapt.
Nu va mai trebui sa faceti alte demersuri.
puteti sa nici nu fiti prezenta la primul termen de judecata. in cazul netimbrarii instanta va anula cererea.
Va multumesc pentru consiliere.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Blocare carte funciara olaroiu olaroiu Buna seara, după admiterea acțiunii de revendicare imobiliara se poate cere blocarea CF-ului vecinului parat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Certificat de grefa cpaula cpaula Daca s-a fixat al doilea termen la proces se poate scoate un certificat de grefa pentru blocarea unei Carti funciare? Multumesc mult. (vezi toată discuția)
Care este motivul respingerii actiunii ? cmgroup_08 cmgroup_08 sunt intr-un proces in calitate de debitor. am chemat in garantie o alta persoana. mi s-a admis cererea de chemare in garantie. nu am platit taxa de timbru pt ... (vezi toată discuția)