Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntarea la proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntarea la proces

Buna ziua,

Sunt proprietara unui imobil in baza unui Act de donatie. Intrucat in imobil locuia cineva ilegal, am deschis actiune de revendicare, pentru a intra in posesia bunului.
Intre timp imobilul a fost eliberat.
Urmatorul termen este in Septembrie. Intrebarea mea este : pot sa renunt la proces fara a mai plati taxa de timbru? In ce conditii?

Multumesc.
Adina
puteti sa nu achitati taxa de timbru. astfel cererea formulata de dvs va fi anulata, ca si cum nu ati fi formulat-o.
Daca nu ati platit taxa de timbru, actiunea va fi anulata ca urmare a acestui fapt.
Nu va mai trebui sa faceti alte demersuri.
puteti sa nici nu fiti prezenta la primul termen de judecata. in cazul netimbrarii instanta va anula cererea.
Va multumesc pentru consiliere.
Multumesc.