avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate pif10oct@yahoo.com

Activitate pif10oct@yahoo.com

Răspuns la discuția Mici modificari in apartament
Buna ziua!....asta este articolul din lege...."Art. 31. - Dreptul de a constata contraventiile si de a aplica amenzile prevazute la art. 26 se prescrie in termen de 2 ani de la data savarsirii faptei. " Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - actualizata la 18.05.2008......spune clar ca de la data savirsirii faptei, care, bineinteles ca trebuie demonstrata!....oricum, multumesc pentru interes si ajutor!



Răspuns la discuția Mici modificari in apartament
Multumesc pentru raspuns!....am gasit articolul 31 din L 50 privind autorizarea modificarii lucrarilor in in constructii, versiunea actualizata la data de 18.05.2008 si spune ca dupa 2 ani, termenul de constatare si aplicare al contraventiei se prescrie!
Bucataria comunica cu balconul printr-o fereastra;,am taiat peretele la jumatate de fereastra in jos ( lat de 55 cm si inalt de 80 cm), lasand jos un prag de 10 cm., acum 6 ani. Anul acesta, vecinul meu a facut plingere la disciplina in constructii la primarie si au venit si au constatat.
Eu stiu ca, totul si toate se prescriu dupa 5 ani (inclusiv Legea 50 privind disciplina in constructii), daca in acest timp nu au fost reclamatii. Ba mai mult, in cazul descris de mine, am inteles ca se prescrie dupa 2 ani. Va rog, daca puteti, sa ma lamuriti si pe mine cum este si ce as putea sa fac!?.....in speranta ca voi primi raspuns, multumesc celor care se vor implica!
...de ce sa apelam la un avocat, sa-l platim din ce nu avem, cind de drept aceste procese, pentru conflicte de munca si asigurari sociale, sunt gratuite?....si incep sa cred ca se dau termene asa de lungi, poate trec acei 3 ani si se prescrie ceea ce ceri.
....si eu am depus la Tribunalul Bucuresti sectia a-VIII -a, Conflicte de munca si Asigurari sociale, o cere de chemare in judecata a unei institutii, in 22.08.2011 si am primit termen pe 01.03.2013!....la fel si eu am crezut ca este o gresala a grefierului, de scriere a anului, insa cand am intrat pe portalul instantelor de judecata si am verificat, am constatat cu stupoare ca era scris corect in citatie!.....putin peste 1,6 ani!.....aveti dreptate, este revoltator!....oare, daca o institutie cheama in judecata o persoana, tot atat de tarziu primeste termen?....eu nu cred, pentru ca statul trebuie sa-si recupereze imediat pierderile!.....

Sot si sotie, fara copii, vor sa stie cum sa procedeze, ca tot ce le apartine (bunuri mobile si imobile), sa mosteneasca intai sotul care supravietuieste celuilalt si dupa ce decedeaza si al doilea, totul sa ramana unei persoane, care nu le este ruda, dar care locuieste cu ei si ii ingrijeste de peste 20 ani. Acesti soti, ar dori sa stie ce act sa faca, asa incat sa nu poata fi atacat in instanta de nimeni, nici de fratii lor, care au dreptul prin lege la succesiune. Multumesc!
Multumesc pentru raspuns si atentia acordata!....ma rugam sa nu aud asta, tot nu mi se pare corect, insa vom vedea!
Răspuns la discuția deranj vecini
As vrea sa-ti dau un sfat, insa nu-mi doresc sa cistig acele cartonase cu "praf de aur", ca nu vreau sa mor la vederea cartilor de vizita, facute din ele!.....daca tot domiciliezi fara forme legale in acel apartament, unde ai atitea discutii....de ce nu-ti schimbi domiciliul (cu sau fara forme legale)?....si eu am avut probleme cu vecinii, insa ei ma deranjau pe mine, a venit si
politia si de-abia au deschis usa, ca aveau muzica la maxim si nu auzeau bataile in usa ale politiei....le-a dat o amenda, au platit-o si nu s-a schimbat nimic!..insa am avut marele noroc, ca in urma divortului, au vindut apartamentul si asa am scapat si eu de chin. Replica lor era "sint in casa mea si fac ce vreau, nu-ti convine, muta-te!"....asa ca....ia decizia cea mai buna!...succes!
Dupa parerea mea, legea trebuia pusa in aplicare corect, Curtea Constitutionala, prin Dec.223 si 224 din 13 martie 2012, doar a indreptat o eroare de aplicare, asa ca, fara alte procese in instanta, cine a interpretat gresit, ar trebui sa repare raul facut milioanelor de pensionari. Prin aceste decizii, doar s-a constatat o eroare, dar legea este aceeasi, nu s-a schimbat si trebuia sa fie pusa, de la inceput, in aplicare corect.
pif10oct@yahoo.com a scris:

As dori sa stiu de cand se aplica CASS de 5,5% pe venit?....concret, am iesit la pensie pe 02.07.2010 si am primit salarii compensatorii; din suma bruta mi-a fost retinut impozit de 16%, apoi din suma neta mi s-a retinut iarasi impozit de 16%......acum vor sa-mi ceara inapoi si 5,5% !!!....e corect? Eu imi amintesc de acest CASS de 5,5% ca a inceput sa se retina de la 01.01.2011. Daca se poate, va rog sa ma lamuriti in aceasta problema. Multumesc!


....Oare nu are nimeni nici cea mai vaga idee daca e corect, sa se ia 16% de doua ori?....iar 5,5% din orice venit, parca se aplica de la 01. 01. 2011. Astept si eu o parere, un sfat de specialitate.....multumesc!