Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire in urma a doi soti fara copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire in urma a doi soti fara copii

Sot si sotie, fara copii, vor sa stie cum sa procedeze, ca tot ce le apartine (bunuri mobile si imobile), sa mosteneasca intai sotul care supravietuieste celuilalt si dupa ce decedeaza si al doilea, totul sa ramana unei persoane, care nu le este ruda, dar care locuieste cu ei si ii ingrijeste de peste 20 ani. Acesti soti, ar dori sa stie ce act sa faca, asa incat sa nu poata fi atacat in instanta de nimeni, nici de fratii lor, care au dreptul prin lege la succesiune. Multumesc!
Trebuie ca ambii soti sa face testamente reciproce. Deci fiecare sot sa faca un testament prin care sa il declare de celalalt mostenitor universal.

Testamentul trebuie sa fie autentic, deci trebuie facut la un notar.

Ulterior, după decesul unuia dintre soti, sotul supravietuitor va face un nou testament prin care il va declara mostenitor universal pe respectivul.