Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - soti fara copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - soti fara copii

In situatia in care cei doi soti nu au copii, ce ar trebui sa faca acestia pentru ca in cazul decesului unuia dintre ei intreaga avere sa ramana celuilat sot? Multumesc!
sa-si faca reciproc testament
Sa-l numeasca prin testament legatar universal asupra tuturor bunurilor mobile si imobile.
S-ar putea sa fie mostenitori legali din alte clase care sa atace testamentul intrucat le-a fost incalcata rezerva legala( ascendenti- parintii defunctului si colaterali - fratii, ambii din clasa a doua de mostenitori).
Cu respect,
Minodora Sorian
De mentionat ca trebuie sa isi faca fiecare cate un testament, unul celuilalt.
Testamentul reciproc nu e valabil, doar cele separate.
Dar exista posibilitatea ca parintii lor ( daca sunt in viata ) sa atace testamentul, pt ca sunt mostenitori rezervatari.