Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Familie fara copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Familie fara copii

Buna ziua.Sora mea si cumnatul meu sunt casatoriti de 8 ani si nu au copii.Sora mea doreste sa afle daca in cazul in care unul dintre ei decedeaza rudele din partea decedatului au dreptul la partea celui decedat? Proprietatea a fost dobindita in timpul casatoriei. Va multumesc.
Soţul rămas în viaţă moşteneşte tot.
Valentinian a scris:

Soţul rămas în viaţă moşteneşte tot.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Mai putin bunurile mobile si imobile dobandite de sotul decedat inaintea casatoriei (cunosc caz autentic.)
mostenitorii decedatului sunt sotul supravietuitor, parintii, fratii decedatului. cota sotului de mostenire difera functie de clasa cu care acesta intra in concurs
Nu stiu pe ce sunt bazate raspunsurile de mai sus, dar in dreptul succesoral romanesc, conform Codului civil, vin la mostenire rudele defunctului, pe langa sotul supravietuitor.
Recomandarea noastra este sa isi faca 2 testamente, fiecare sa lase celuilalt partea lui ( atentie, 2 testamente, nu unul reciproc, ca nu va fi valabil). Acesta nu va putea fi atacat decat de mostenitorii rezervatari ( desccendentii - s-a inteles ca nu au, si ascendentii privilegiati - parintii, daca mai sunt in viata).

Testamentele se pot face olograf ( scris de mana, integral, semnat si datat de testator) sau prin act autentic ( la notar - chiar nu e scump).
Succes!
040779 a scris:

daca in cazul in care unul dintre ei decedeaza rudele din partea decedatului au dreptul la partea celui decedat?

Da, rudele decedatului mostenesc o cota din casa impreuna cu sotul/sotia supravietuito(a)r(e).
Vor mosteni in cote diferite, in functie de ce rude supravietuiesc decedatului.
Raspunsul este valabil daca nu exista testament.

Sfatul lui @adutescu este foarte bun.