avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate nuta_statache

Activitate nuta_statache

Multumesc!
Nu ar fi mai bine sa facem succesiunea, sa impartim daunele si terenuri cu casa fara sa mai facem intimpinarea? Inteleg ca tot vor trebui platite daunele. Intimpinarea, in afara de aminarea platii daunelor si cheltuiala suplimentara ce rezolva? As face intimpinare daca as sti ca urmasii victimei ar renunta la orice actiune de recuperare a daunelor si nu as mai avea pe cap aceasta datorie. Dar daca tot va trebui sa platesc la un moment dat are rost actiunea de intimpinare? Avocatii locali recomanda intimpinarea. Dar toate costa: taxa timbru, 10% din val daunelor, si plata avocat, minim de cheltuieli .(aproape jumatate di datorie)... Da, exec silita s-a facut cit inca traia debitorul, in 2009. Debitorul a murit in 2010 si sotia debitorului (care a platit ceva din daune) a murit in 2011. In toamna anului 2014 urmasii victimei au facut ceva actiune in instanta si in urma acestei actiuni s-a pus proprire pe salariu unuia dintre urmasii debitorului.
Astept un raspuns de la dvs. Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Unul din parinti a avea de platit daune morale si materiale. Intre timp au murit ambii parinti, si victima. Consoarta victimei traieste. Parintele gasit vinovat si obligat la plata daunelor cu hot. irevocabila emisa in 2009, are 2 copii majori. Unul din copii mostenitori ai vinovatului, s-a trezit cu proprire pe salariu in contul acestei daune ramase neplatite iar celuilalt copil ( salariat si el) nu i s-a oprit nimic. Se pare ca urmasii victimei au facut o actiune in instanta pt a recupera banii de la mostenitorii vinovatului. Mostenitorilor li s-a spus ca trebuie facuta o intimpinare ca li s-a oprit bani abuziv nefiind dezbatuta succesiunea.
1. Daca face aceasta intimpinare, va trebui sa faca implicit si succesiunea?
2. Daca opteaza sa faca succesiunea, se vor imparti atit bunurile cit si pagubele?
3. Daca bunurile nu sint impartite in mod egal, paguba cum se imparte?
4.Face succesiunea, si are stabilita fiecare partea lui de mostenire atit a bunurilor cit si a pagubelor. Cum trebuie procedat sa plateasca ( tot prin proprire) fiecare doar cit li se cuvine? Se poate si fara actiunea de intimpinare?
Mostenitorul care are deja proprire pe salariu, are - din pacate - si mai putin la bunuirile mostenite si celalalt frate nu zice nimic, nici nu se grabeste cu dezbaterea mostenirii.
Sper ca m-am facut inteleasa. Multumesc anticipat.
Discuție Ajutor de somaj
Buna ziua!
As dori sa stiu daca as putea sa fac ceva sa obtin ajutor de somaj, in contextul urmator: am lucrat si cotizat la somaj in perioada febr 2011 - febr 2013. In momentul asta as putea sa cotizez eu pt a beneficia de somaj? Cit timp ar trebui sa cotizez si cu ce suma lunara. Care ar fi procedura?
Răspuns la discuția acord individual
Multumesc!
Răspuns la discuția acord individual
Multumesc!
Inca o intrebare: de unde reiese care e salariul minim garantat in plata? Cine il stabileste? Maistri coordonatori cum sint afectati la salariu?
As dori sa stiu, din pct de vedere legal, in ce conditii se poate introduce acordul individual doar la anumite locuri de munca dintr-o societate. Cum se va face plata salariatilor, avind in vedere ca unii sint calificati, altii nu, iar norma pe operatie e mentionata ca timp de executie pe reper si nu ca tarif de exec pe reper - la aceiasi faza de lucru?
Răspuns la discuția preaviz
Multumesc!
Răspuns la discuția preaviz
Concret: daca imi depun demisia pe 1 ale lunii, si in contract am prevazute 20 zile preaviz, in perioada 1 - 20 nu pot sa imi iau acele zile ramase de luat, fie ele CO sau recuperari? Legea imi da acest drept sau depinde de bunavointa lor? Inteleg ca pt CO se pot lua bani.
Discuție preaviz
Buna seara!
Sint inginer, in productie, coordonez un sector de 28 muncitori. Am de luat 6 zile de CO ramase din anul 2011 si cca 50 ore lucrate peste program sau simbata, ore , care in mod normal se iau ca zile/ore libere platite. Intrebare: in cazul in care as dori sa plec din unitate, am o perioada de preaviz, cite zile e preavizul si daca se poate - legal- ca perioada de preaviz sa fie compensata cu zilele de CO sau cu recuperarile ce ar fi de luat. Multumesc!
Discuție inchidere PFA
Buna seara!
Detin un PFA deschis la inceputul anului 2011 si as dori sa-l inchid. Cum trebuie procedat, care sint pasii? Nu as vrea sa mai intri in anul urmator, avind in veder faptul ca din iul/aug nu mai am nici o activitate.