avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1065 soluții astăzi
Forum Activitate csiulianro

Activitate csiulianro

Răspuns la discuția Examen redobandire permis
As sta fara permis cateva zile in loc de cateva saptamani.
Deocamdata nu am dovada(primit PV prin posta) , abia ieri sotia a dat permisul la cineva la politie urmand ca azi sa primesc dovada. Partea proasta e ca nu pot renunta la cele 15 zile decat daca ma prezint personal la politie. Acum as ajunge acasa cand as mai avea 1 luna de suspendare. Mai pot da atunci examenul de redobandire ?
Am permisul suspendat pe 90 de zile pentru viteza. Pot da examenul de redobandire (13 din 15) dupa 2 luni si ceva ? Mai exact am predat azi permisul si mai revin in tara la jumatatea lui ianuarie. Practic atunci as mai avea vreo 2-3 saptamani pana trec cele 3 luni.
Răspuns la discuția Lipsa suprafata teren
am pus intrebarile astea in contextul in care zilele acestea refac gardul si in unul din colturi am iesit la nivelul vecinului(parintii mei) cam cu jumatate de metru. cineva de la primarie s-a sesizat si a hotararat sa-si arate muschii pentru a-mi plati o polita veche de vreo 20 de ani :)
parctic as fi iesit in spatiul public cu 3-4 mp.
partea proasta pentru mine e ca nu am nici macar cei 560 mp din cadastru, suprafata e un trapez cu B=22,62 m si b=20.7 m, inaltimea de 24 m. Real mi-a iesit 520 mp la fel ca pe google map(au serviciul asta free).
Se pare ca am ramas doar cu satisfactia ca in urma cu 20 de ani am cucerit inima unei fete la care ravnea si actualul viceprimar .:">
Răspuns la discuția Lipsa suprafata teren
azi am primit pe mail documentele scanate(nu sunt acasa) si situatia e urmatoarea: in cartea funciara scrie suprafata acte 600 iar suprafata masurata 560 mp deci ar fi vorba de 40 mp lipsa si nu 60 cum am scris. cadastrul a fost facut inainte de a cumpara eu terenul si eu am actul de vanzare cumparare pe acesti 560 mp. mai pot emite pretentii pe acei 40 mp ipotetici care ar lipsi ?
Buna ziua,

Am cumparat in 2009 o casa iar in cadastru se specifica ca lipsesc 60 mp fata de actul de proprietate. Pot face vreun demers legal sa recuperez acest teren ? Pe 2 laturi ale proprietatii e spatiu public suficient pana la un sant. Casa se afla la tara.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția probleme asigurare dupa accident
si un ultim update, sper:
azi ,recursul facut de asigurator a respins ca nefondat, am primit si cheltuielile de judecata.
Răspuns la discuția probleme asigurare dupa accident
update:
am primit banii prin intermediul unui executor judecatoresc la sugestia avocatului. a fost deranj mare la filiala din oras, au sunat suparati ca m-au cautat cu curier la usa sa imi dea banii dar nu m-a gasit. cred ca au fost suparati de comisioanele platite avocatului si executorului.
in martie anul viitor avem termen la recurs, au cerut o contraexpertiza, au contestat valoarea de despagubire si onorariul avocatului.nu am nici o emotie, nu am fost vinovat cu nimic, iar ca valoare de despagubire am primit exact cat trebuia conform anexei CSA. valoarea de despagubire a fost calculata in expertiza judiciara.
Răspuns la discuția probleme asigurare dupa accident
cred ca m-am bucurat prematur, am vazut pe portalul justitiei ca asiguratorul a facut recurs chiar ieri, probabil au primit hotararea mai tarziu ca mine, eu o am de pe data de 14 iunie. am sunat avocatul si maine o sa afle motivarea recursului.

edit later:

este o hotarare a unui proces comercial executorie? in normativele CSA scrie ca despagubirea se acorda doar la hotararile definitive. pe de alta parte am vazut ca procesele comerciale si cele de litigii de munca au hotariri temporar executorii.
ps: inca nu am vazut motivele recursului inaintat.
Răspuns la discuția probleme asigurare dupa accident


instanta de fond mi-a admis cererea. in continuare astept sa vad ce decide asiguratorul. juristul lor prezent la proces mi-a spus ca ii trebuie codul numeric si contul meu bancar si a spus ca ii pare rau de situatie.
=D> multumesc Justitiei Romane.

le: am pus link-ul cu dosarul meu dar nu merge si l-am sters.
Răspuns la discuția probleme asigurare dupa accident
azi am avut alt termen in proces, a fost primul la care am participat si eu. am primit copie de la expertiza judiciara efectuata, imi este favorabila inclusiv la valoarea de despagubire.
am fost citat insa pt interogare de catre judecator, care a spus ca incuviinteaza proba cu interogarea(fortata parca a m auzit). urmatorul termen e peste 2 saptamani.