avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate mirelanedelcu78

Activitate mirelanedelcu78

Răspuns la discuția calcul penalitati
elga50
De ce spuneti ca adunarea generala a "hotarat"?
Adunarea generala hotaraste ceva.
Si daca a hotarat, atunci trebuie sa va supuneti, ca asa e in democratie!
Nu cred ca m-ati inteles! La noi la asociatie nu s-a mai facut adunare generala de mai bine de 10 ani. Sunt cei care au infiintat asociatia, e putina bataie pe scaunul de presedinte, dar de ales se aleg intre ei. Nu zic nu, dar dupa cum am mai spus am cerut sa vad si eu cu ochii mei ce calcule, ce facturi si multe altele ca pricep si eu putina buchiseala dar am fost refuzata. De exemplu sunt curioasa ce introduc ei la alte cheltuieli. La aceasta intrebare raspunsul a fost becuri, detergenti si maturi. M-a pufnit rasul pentru ca becuri nu am vazut niciodata, fiecare facem cu randul la cumparat becuri. Ba eu ba vecinul de palier. O matura e maxim 15 lei din "malai"
Mai am o intrebare Gunoiul cum se plateste? Pe numar de persoane?
Daca acum se face iar curatenie la trei apartamente, molozul care se lasa cine il plateste?
VA MULTUMESC!
Răspuns la discuția calcul penalitati
buna seara!Am solicitat stergerea penalitatilor insa in august cand am vrut nr. de inregistrare solicitarii mi s-a spus ca nici nu au auzit de asa ceva, iar o doamna avocata m-a sfatuit sa-l trimit prin posta cu confirmare de primire. L-am trimis luna trecuta ca raspunsul dumnealor sa fie "nu sunt norme metodologice asa ca asteptam". Bani am dus dar in loc sa scada din intretinere m-au dat in judecata, iar 500 roni au fost alocati avocatului, desi nu am primit nici citatie, nici nu am vazut chitanta de plata. Ei oricum fac ce vor, pentru ca nimeni nu-i controleaza. Tot o trag cu adunarea generala, dar adunare generala nu a fost de cativa ani buni, iar in ultimii 3 ani au fost pe putin 3 sau 4 presedinti pe care nu-i cunosc, nici nu i-am votat , dar au ajuns la usa mea ca sa-mi verifice apometrele si asa am facut cunostinta cu ei. La aceasta asociatie adunarea generala cred ca este formata din administrator, presedinte, sefi de scara, contabil, si vreo dalti doi membrii. Cam atat.
Răspuns la discuția calcul penalitati
Femeia de servici la noi este platita in functie de cate persoane locuiesc in apartament. In bloc sunt 20 de apartamente iar pe tabel la salar ingrijitor este trecut 4.7 lei de persoana. Restanta de 2200 era pentru 4 luni de zile. in care sunt adunate si penalitatile. Adica lunar pt. intretinere aveam maxim 300 roni, iar restul pana la 450- 500 roni sunt penalitatile. Sper sa-mi gasesc un avocat bun pentru ca desii mai sunt datornici in scara la mine revin cele mai mari penalitati. Probabil ca acolo" sus cineva ma iubeste". Apa rece (ca cea calda nu mai este demult pentru ca sunt debransata de 8 ani, si incalzesc la boiler electric) este contorizata si este de 5.8 leim.c.Sunt din Piatra Neamt.sigur in alte parti difera preturile. Ei, pe langa cei 180 lei pentru apa rece mai platesc in plus aproximativ 60 lei pierderi apa rece calculata la persoane. Iar asta se intampla luna de luna cu mici diferentede maxim 20 lei. Depinde de cei care declara apa daca au chef sau nu s atreaca pe la asociatie. Insa in luna iulie am avut surpriza ca un apartament din bloc sa declare 200 m.c. apa rece . Ei sunt plecati "afara" dar mai vin in concediu de 2-3 ori pe an sau isi mai angajeaza cate un grup de muncitori care renoveaza sau fac schimbari in apartament. Ei, lor le-a calculat numai apa desi anul acesta 2010 au stat lunile iulie si august. Eu am declarat normal m.c consumati insa jos s-a afisat numai 5 m.c ca sa poata acoperi apa consumata de ceilalti. Tin sa mentionez ca tabelele de jos sunt afisate cu 2 luni in urma. De exemplu la afisier este tabelul din luna august. La mine apometrul merge in continuare. Asta inseamna ca diferenta de 25 de m.c. din iulie se duce cred ca in septembrie plus consumul de 35 care il am.
Unde pot sa ma lamuresc cu privire la aceste "nereguli" le spun ,eu ca la asociatie m-am lovit de un zid. Dau din umeri, trebuie sa platesc si asta e.
PT. D-NA ELGA50. Intrebare!La restanta de 2200 roni ce penalitati as avea?
Pe tabel a fost afisat 145 roni! Tin sa precizez ca aceasta suma inseamna intretinerea pe 3 luni si apartine anului 2010. Iar aceasta suma are in componenta ei si plata lunii curente dar si penalitati. Iar in momentul in care eu merg la asociatie si platesc nu trece decat "restanta 2010". Precizez ca suntem 7 pers la intretinere 2 copii si 5 adulti din care numai 3 avem venituri si astea sunt de adevaratelea,si nu ca ar lucra cineva la negru.A:sorry:pa este cam la 30 m.c. pe luna unde se mai adauga si pierderi pe persoana care mai adauga la plata inca 7-8 m.c.E corect?Sau e corect ca noi cele 7 pers. sa platim 35 roni lunar pt. femeia de servici?Cand altii au animalute care isi fac nevoile pe casa scarii, dar fiind prieteni de pahar cu seful de scara mai este scazut de la asociatie cu 1 persoana?
#-o
Răspuns la discuția aplicarea legii 175/16 iul 2010
Va multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția aplicarea legii 175/16 iul 2010
BUNA ZIUA!.Am inceput si eu demersurile privind stergerea penalitatilor la intretinere. Numai ca nu vor sa tina cont de lege pana nu apar Normele metodologice.Iar asociatia m-a dat in judecata iar acum ca tot am dat bani 1800 lei nu au fost scazuti din restanta ci au dat bani avocatului."Cheltuieli de judecata" Am cerut sa vad si eu chitanta si m-au refuzat.Am cerut tabelele unde au fost afisate cheltuielile sa le am si eu sa pot vedea ce calcule s-au facut dar am fost refuzata sub pretext ca sunt la tribunal. Dumnealor nu ar trebui sa aiba niste copii, acolo la asociatie? Unde trebuie sa ma adresez ,sa pot fi si eu lamurita ca desi am platit 1800 lei noi datoria e din ce in ce mai mare. In 24.08.2010 am platit 800 lei si restul de plata cu tot cu penalitatile lunare de 150 lei era 3862 iar in 21.10.2010 am platit 1000 lei iar restanta este de 3873.Mentionez ca pe chitante nu se scrie de cat restante 2010? Unde e dreptatea? Ca sa nu mai zic ca desi declar apa 30 m.c ei imi mai repartizeaza inca 8-9 m.c..Ca sa nu mai zic ca in vara au venit "italienii" iar la un singur ap. a fost declarat 200 m.c. apa . Ei au platit normal, iar noi am ramas dand din buze. si multe altele? Unde ma pot lamuri si eu?
care este formula de calcul a penalitatilor lunare? de exemplu la un rest de plata de 2200 de ron in luna martie, s-a mai adaugat lunar inafara de plata de baza inca 150 ron lunar. deci pentru martie , aprilie, mai si iunie penalitatile constau in 600 ron. Este normal? am ajuns sa cred ca e mai rau decat la banca sau la camatari.
in luna mai anul trecut numai pe familia mea am avut pierderi de 40 m.c. apa rece. Administatora a dat din umeri si a spus ca pe ea nu o intereseaza. Exista sef de scara si presedinte. In acel moment verbal i-am spus ca eu nu mai platesc pana nu se face ceva in privinta pierderilor. Binenteles ca nu s-a facut nimic, pierderi sunt in continuare, degeaba avem apometre, degeaba ne revoltam ca solutii nu exista. daca ar fi sa fac un calcul datoria de drept, ma refer la banii care ar trebui sa-i dau dupa ce elimin pirderile de apa rece si penalitati ar fi mai mica decat cele doua la un loc (penalitati + pierderi)
pe astia chiar nu-i poate verifica nimeni?
seful de scara de exemplu are apa trasa in boxa, si refuza sa deschita usa la boxa pe motivul ca este proprietatea lui. nu plateste impozit pe spatiu, si mai este si scutit de o persoana. da-ti-mi si mie un sfat!!!!!!!!!!!!!!!!