avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate daniel.alexandru

Activitate daniel.alexandru

Răspuns la discuția accident rutier
ContSters190801 a scris:

pentru dreptul de a conduce se face o cerere la parchet, se elibereaza o adeverinta provizorie. trebuie sa va interesati ori la organul de cercetare (politie) ori la parchet, care este stadiul dosarului. daca dureaza de mai bine de 3 ani este posibil ca fapta sa se fi prescris(Termenele de prescriptie a raspunderii penale), se poate verifica si in instanta daca va mai ajunge acolo dosarul.


Ai spus ceva despre prescrierea faptei ..poti sa dai mai multe detalii , te rog . De exemplu si eu am un dosar la parchet de 2 ani ,tot ptr accident rutier. Daca mai dureaza un an sa inteleg ca se prescrie fapta ? niste pareri mai avizate ? Multumesc!
Salut . Eu am dosarul de 2 ani trimis la procuror . ptr vatamare c. din culpa si nici macar nu m-a chemat la audieri ...trage tu concluzia cat dureaza ,,,#-o
buna seara !

mi-a sosit raspunsul acasa...este unul negativ ,,,,si unui prieten la fel

motivul : "cererea este neintemeiata "

motivul meu este unul destul de intemeiat (pentru mine ) : am nevoie de masina pentru a putea face naveta la locul de munca potigrafu -otopeni....

oricum eu tot nu inteleg cum 2 ani de zile nici macar nu le-a pasat ...se prelungeau dovezi fara sa ceara explicatii si acum #-o

imi treb neaparat dovada....pana se finalizeaza cazul mi se pare normal sa ma lase sa conduc .

sfaturi ceva ?

Multumesc!:)
buna seara !

Multumesc pentru raspunsuri .



deci pana acum ( de 2 ani de cand am facut poteca la parchet si politie) procedura era cam asa:

ma duceam dimineata la parchet . acolo completam o cerere tip data de procuror( erau puse acolo gramada) si dupa ce o completam ma duceam cu ea in biroul procurorului de servici ..imi dadea rezolutia in aceeasi zi si apoi ma duceam la politie ptr stampila pe dovada. odata m-am dus cu dovada expirata si de 3 saptm si n-au fost probleme .

acum fa cerere de mana, spune motivul ptr care iti trebuie dovada si dupa 7 zile iti da un raspuns( si ala negativ mai mult ca sigur mi-a zis domnul procuror) . De 2 ani de zile conduc cu dovada , o amenda n-am primit si brusc s-au saturat de noi nu vor sa ne mai lase sa conducem , nu e cam ciudat?
Răspuns la discuția Amenda si jigniri
eu unu va inteleg perfect ,,,,,,azi m-am convins si eu de nesimtirea nu a unui politist ci a unui procuror ....sunt oameni si oameni #-o
Buna ziua in primul rand.

..Azi am fost la parchet ( ploiesti) sa-mi prelungesc dovada de circulatie , mi-a expirat ieri 4 .08. 2010.
Ajung acolo zarva mare . Imi zice o persoana care statea la rand ca trebuie sa fac o cerere la prim procuror ( una de mana , pana acum ne dadea de acolo unele tip) in care sa precizez motivul ptr care vreau prelungire + o copie dupa dovada ,raman mirat ,pana acum nu era asa.
OK fac tot ce trebuie ma duc cu ele...si imi zice procuroru' ca imi trimite raspunsul acasa dupa 7 zile , dar sa nu ma astept la un raspuns pozitiv .
Am ramas cam uimit asa, din decembrie 2008 ( accident cu victime art 184 al 1,3 fara alcool in sange ) tot merg cu dovada si deodata nu mai vrea sa o prelungeasca, Pana acum am prelungit-o fara probleme ,deodata asa am devenit un pericol public? Nu sunt singurul in aceasta situatie la toti ce aveau dosare cu victime le respingea .

S-a schimbat legea ? procedura ? Procurorul nu a vrut sa stea la multe discutii cu mine. #-o De 2 ani zace dosarul la ei , nici macar la o audieri n-am fost chemat .Mi se pare nesimtire maxima ,stiu ca orice om beneficieaza de prezumtia de nevinovatie , deci pana cand ar fi fost data hotararea de la judecator mi se parea normal sa pot conduce ,
Niste pareri va rog ?
Va multumesc.
Cu stima ,
Daniel Constantin,