avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier

fratele meu a avut un accident in care a lovit usor 2 persoane.acestea au refuzat sa fie vduse de el la spital si totodata si spitalizarea, dar au innaintat plangere penala in care cer despagubiri
asta s-a intamplat in urma cu 3 ani
pana acuma nu a fost chemat in instanta practic nu s-a intamplat nimic dar are permisul suspendat si nu i se permite accesul la continutul dosarului
ce se poate intampla? ce are de facut pt recuperarea permisului de conducere?
pentru dreptul de a conduce se face o cerere la parchet, se elibereaza o adeverinta provizorie. trebuie sa va interesati ori la organul de cercetare (politie) ori la parchet, care este stadiul dosarului. daca dureaza de mai bine de 3 ani este posibil ca fapta sa se fi prescris(Termenele de prescriptie a raspunderii penale), se poate verifica si in instanta daca va mai ajunge acolo dosarul.
Sa mearga in audienta la Primul procuror al parchetului care supravegheaza urmarirea penala si sa solicite ,prin acesta sa i se comunice stadiul cercetarilor intreprionse.
ContSters190801 a scris:

pentru dreptul de a conduce se face o cerere la parchet, se elibereaza o adeverinta provizorie. trebuie sa va interesati ori la organul de cercetare (politie) ori la parchet, care este stadiul dosarului. daca dureaza de mai bine de 3 ani este posibil ca fapta sa se fi prescris(Termenele de prescriptie a raspunderii penale), se poate verifica si in instanta daca va mai ajunge acolo dosarul.


Ai spus ceva despre prescrierea faptei ..poti sa dai mai multe detalii , te rog . De exemplu si eu am un dosar la parchet de 2 ani ,tot ptr accident rutier. Daca mai dureaza un an sa inteleg ca se prescrie fapta ? niste pareri mai avizate ? Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 9 Februarie 2011
daniel.alexandru, utilizator
Nu poate fi vorba despre prescriptie,dosarul fiind in cercetare termenul de prescrptie este intrerupt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ref. cati ani poate sa dureze o cercetare penala? Liulica Gina Liulica Gina Urmaresc cu f. mare interes acest site si ma alatur utilizatorului care v-a felicitat si eu chiar va multumesc mult! Intrebare: este adevarat ca o ancheta ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala din culpa art 184 cp domnul_gabel domnul_gabel Buna ziua In nov 2006 am avut accident auto grav. impact frontal cu alta masina. soferita din cealalta masina a avut 105 zile spitalizare.Am fost vinovat si ... (vezi toată discuția)
Dosar penal alcool ade2007 ade2007 Buna ziua, luna aceasta se implinesc 2 ani de cand sotului meu i s-a anulat permisul, avand o alcoolemie de 0,62 in aer respirat; 1,2 in sange.Din aprilie nu a ... (vezi toată discuția)