Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier

fratele meu a avut un accident in care a lovit usor 2 persoane.acestea au refuzat sa fie vduse de el la spital si totodata si spitalizarea, dar au innaintat plangere penala in care cer despagubiri
asta s-a intamplat in urma cu 3 ani
pana acuma nu a fost chemat in instanta practic nu s-a intamplat nimic dar are permisul suspendat si nu i se permite accesul la continutul dosarului
ce se poate intampla? ce are de facut pt recuperarea permisului de conducere?
pentru dreptul de a conduce se face o cerere la parchet, se elibereaza o adeverinta provizorie. trebuie sa va interesati ori la organul de cercetare (politie) ori la parchet, care este stadiul dosarului. daca dureaza de mai bine de 3 ani este posibil ca fapta sa se fi prescris(Termenele de prescriptie a raspunderii penale), se poate verifica si in instanta daca va mai ajunge acolo dosarul.
Sa mearga in audienta la Primul procuror al parchetului care supravegheaza urmarirea penala si sa solicite ,prin acesta sa i se comunice stadiul cercetarilor intreprionse.
ContSters190801 a scris:

pentru dreptul de a conduce se face o cerere la parchet, se elibereaza o adeverinta provizorie. trebuie sa va interesati ori la organul de cercetare (politie) ori la parchet, care este stadiul dosarului. daca dureaza de mai bine de 3 ani este posibil ca fapta sa se fi prescris(Termenele de prescriptie a raspunderii penale), se poate verifica si in instanta daca va mai ajunge acolo dosarul.

Ai spus ceva despre prescrierea faptei ..poti sa dai mai multe detalii , te rog . De exemplu si eu am un dosar la parchet de 2 ani ,tot ptr accident rutier. Daca mai dureaza un an sa inteleg ca se prescrie fapta ? niste pareri mai avizate ? Multumesc!
daniel.alexandru, utilizator
Nu poate fi vorba despre prescriptie,dosarul fiind in cercetare termenul de prescrptie este intrerupt.