avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vatamare corporala din culpa art 184 cp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vatamare corporala din culpa art 184 cp

Buna ziua
In nov 2006 am avut accident auto grav. impact frontal cu alta masina. soferita din cealalta masina a avut 105 zile spitalizare.Am fost vinovat si am recunoscut . Eram cu jumatate de masina pe contrasens intr-o depasire pe ceata si cea din fata a venit cu farurile stinse si nu am vazut-o. Sunt cercetat pentru vatamare corp din culpa pe art 184 cod penal. am beneficiat de dovada pana in aprilie 2008. de atunci mi sa refuzat in continuu prelungirea dreptului de a conduce pe dovada. Tinand cont ca in toamna se fac 4 ani de la data savarsirii infractiunii vreau sa stiu daca nu se ia in calcul dreptul de prescriere pt am fost condamnat la 1 an cu suspendare insa nu e definitiv. Sunt in stadiul de recurs la curtea de apel. Daca nu e cazul de prescriere nu ar trebui sa se tina cont ca am deja 2 ani in care nu am avut drept de conducere? Se va mai anula permisul? Multumesc
Prescriptia raspunderii penale ptr aceasta infractiune este de 5 ani , insa termenul de prescriptie a fost intrerupt .
Asteptati decizia curtii de apel , care va fi definitiva .
Permisul de conducere se anuleaza ca urmare a ramanerii definitive a hotararii de condamnare , iar dreptul de redobandire il veti avea dupa un an de la data ramanerii definitive a hotararii , in cazul in care se va mentine pedeapsa inchisorii cu suspendare .
salut
din pacate si eu am avut un accident de circulatie anul trecut in aprilie,sunt incadrat la art 184,alin 2 si4,am lovit o fata pe trecerea de pieton,a avut 110-120 de zile de spitalizare.la mine inca nu a ajuns doasarul la tribunal,abia a plecat de la procuror.mi-as dori sa ma ajuti si pe mine cu niste sfaturi.iti multumesc mult de tot.id-ul meu de mess este uzzi098
daca ar fi ca pedepsele sa fie aplicate logic ar trebui sa nu se mai anuleze dreptul de a conduce si sa se retina faptul ca a fost suspendat 2 ani de zile, insa pedepsele sunt aplicate conform legii si probabil se va anula si permisul de conducere.
:offtopic: Interventie moderator: va rog sa ramaneti la topicul deschis. Aveti si multe amanunte despre proces aici. Multumesc.

domnul_gabel a scris:

Am descris intr-un post anterior accidentul de masina prin care am trecut si in urma caruia am declarat ca sunt vinovat pt vatam. corp. din culpa. Intrebarea mea este urmatoarea: daca fapta a fost savarsita in 2006, am recunoscut vinovatia si am fost de acord cu despagubirile de ce dureaza procesul foarte mult? Exista un anume termen de finalizare? Daca da care ar fi acesta si ce optiuni am?


Mihai Gaita a scris:

Cel mai bine este să întrebaţi avocatul, dacă aveţi. Motivele pentru care procesul penal durează foarte mult pot fi extrem de diverse, începând, de exemplu, cu faptul că în faza de urmărire penală inspectoratele de poliţie nu au bani pentru a plăti efectuarea alcoolemiilor, supraîncărcarea cu dosare a procurorilor, amânările mai mult sau mai puţin justificate ale termenlor de judecată, eventuale erori în citativ, supraîncărcarea instanţei de recurs etc. etc. etc.

În ce fază vă aflaţi - aţi fost la proces la judecătorie ? Câte termene au fost ? Au fost citaţi martori ?
GabrielaA a scris:

:offtopic: Interventie moderator: va rog sa ramaneti la topicul deschis. Aveti si multe amanunte despre proces aici. Multumesc.

domnul_gabel a scris:

Am descris intr-un post anterior accidentul de masina prin care am trecut si in urma caruia am declarat ca sunt vinovat pt vatam. corp. din culpa. Intrebarea mea este urmatoarea: daca fapta a fost savarsita in 2006, am recunoscut vinovatia si am fost de acord cu despagubirile de ce dureaza procesul foarte mult? Exista un anume termen de finalizare? Daca da care ar fi acesta si ce optiuni am?


Mihai Gaita a scris:

Cel mai bine este să întrebaţi avocatul, dacă aveţi. Motivele pentru care procesul penal durează foarte mult pot fi extrem de diverse, începând, de exemplu, cu faptul că în faza de urmărire penală inspectoratele de poliţie nu au bani pentru a plăti efectuarea alcoolemiilor, supraîncărcarea cu dosare a procurorilor, amânările mai mult sau mai puţin justificate ale termenlor de judecată, eventuale erori în citativ, supraîncărcarea instanţei de recurs etc. etc. etc.

În ce fază vă aflaţi - aţi fost la proces la judecătorie ? Câte termene au fost ? Au fost citaţi martori ?


Am trecut prin toate fazele. Mi s-a dat pedeapsa un an cu suspendare. Din erorile lor (citare gresita) de la curtea de apel unde ar fi trebuit sa se incheie mi s-a retrimis pentru rejudecae la tribunal. Asta s-a intamplat in martie 2010. De atunci am primit termen lunar si amanare lunara. Am vreo posibilitatea de reabilitare sau prescriere dupa un anumit termen? SAu poate dura la nesfarsit acest proces?

Alte discuții în legătură

Dosar alcool la volan giurgiueduard giurgiueduard Buna ziua ! In primul rand , scuze daca a mai fost postata aceasta intrebare , dar nu am reusit sa o gasesc . In Noiembrie , 2011 am facut un accident ( fara ... (vezi toată discuția)
Anulare permis.....redobandire ionutz_jjjjj ionutz_jjjjj buna ziua! -in 22 aprilie 2009 am fost prins de politie conducand cu PERMISUL SUSPENDAT; -pe 17 decembrie 2009 am fost trimis in instanta la proces si mi-a ... (vezi toată discuția)
As putea sa ma reabilitez? Gabrieldol Gabrieldol am savarsit : art. 85 alin. 1 si 2 , art. 86 alin. 2 , teza a ll-a din OUG nr. 195/2000 republicata, art. 239 Cod penal. Definita prin nerecrutare si ... (vezi toată discuția)